• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Rehberler Rehberlik Mesleğini Anlattı

Rehberler Rehberlik Mesleğini Anlattı
Adıyaman Üniversitesi Merkezi Derslikler B2 Konferans Salonunda Turizm Topluluğu tarafından "Dünya rehberler günü" münasebetiyle panel düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesi Merkezi Derslikler B2 Konferans Salonunda Turizm Topluluğu tarafından "Dünya rehberler günü" münasebetiyle panel düzenlendi.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramilya Yarullina Yıldırım, akademik ve idari çalışanlar ile Turizm Fakültesi öğrencilerinin katıldığı panele Adana Bölgesi Turist Rehberler Odası Başkan Yardımcısı Kudret İdemci ve yönetim kurulu üyeleri konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Serkan Akbulut davet edilmelerinden dolayı Adıyaman Üniversitesine teşekkür etti. Rehber her şeyden önce bir insandır, ondan beklenen insanüstü bir çabadır, rehberin özel hayatı yoktur, özel olan kendisi ve mesleğidir sözlerine vurgu yapan Akbulut, "Bir otobüs düşünün 44 kişi ve çok ayrı görüşe sahip, ayrı fikirlere sahip, mikrofonu elinize alıyorsunuz, ilk diyalog ilk elektrik çok önemlidir. Kendinizi tanıtıyorsunuz sonra misafirler arasında kaynaşmayı sağlamak amacıyla misafirleri mikrofona davet ediyorsunuz. Sonrasında programı anlatıp programı rutin bir şekilde uygulamaya başlıyorsunuz" dedi.

Adana Bölgesi Turist Rehberler Odası Başkan Yardımcısı Kudret İdemci kokardını nasıl aldığını anlatarak, kendi döneminde üniversitelerde rehberlik bölümü olmadığı için alaylı olduğunu belirterek ilk turunda Efes'e gittiğini, mesleği tam olarak o zaman bilmediğini, mikrofonu eline aldığını misafirlere döndüğünde 40 gözün kendisine baktığını, orada başladığını anlattı. İdemci, "Bu işi yapacaksanız an başta okumanız gerekmektedir. Kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Sadece öğrendiklerinizle kalmamanız gerekiyor. Örneğin sadece Efes için 8 farklı kitap var. Farklı farklı arkeologlar yazdı bu kitapları. Bizde mecburuz bu kitapları alıp okumaya. Bunların yanında yabancıya hizmet daha farklıdır, yerliye hizmet daha farklıdır. Geziye çıktığını bölge insanı çok farklıdır. Bizim Çukurova ve bu bölge insanı farklı İstanbul insanı farklıdır. Ona göre davranmanız gerekiyor" diye konuştu. Panelin sonunda Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramilya Yarullina Yıldırım, Adana Bölgesi Turist Rehberler Odası Başkan Yardımcısı Kudret İdemci'ye ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür belgesi ve Nemrut Dağı minyatürü hediye etti.

Adana Bölgesi Turist Rehberler Odası Başkan Yardımcısı Kudret İdemci ve Yönetim Kurulu üyeleri de Prof. Dr. Yıldırım'ı makamında ziyaret etti.

Rehberler Rehberlik Mesleğini Anlattı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim