Rektör Ataması Protestolarında Gözaltına Alınların Sayısı 22'ye Yükseldi

Rektör Ataması Protestolarında Gözaltına Alınların Sayısı 22'ye Yükseldi

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanmasını protesto eden ve haklarında iki ayrı suçtan gözaltı kararı çıkartılan 28 kişiden 22'si yakalandı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atamasını protesto eden 28 kişi hakkında, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" ve "görevli memura mukavemet" suçlarını işledikleri gerekçesiyle gözaltı kararı verildi. 28 kişiden 22'si yakalandı. Bazı şüphelilerin geçmiş yıllarda sol-sosyalist terör örgütlerinin yapılanmalarında faaliyet gösterdikleri ve aktif rol aldıkları iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre, emniyet güçleri yaptığı çalışmalar sonucunda dün öğleden sonra 14.00'da Beşiktaş'ta yer alan Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Ana Giriş Kapısı önünde ''Üniversitemizde Kayyum Rektör İstemiyoruz'' başlığı altında protesto ve basın açıklaması gerçekleştirenlerin "2911 sayılı Kanun'a muhalefet" ve "görevli memura mukavemet" suçları işledikleri gerekçesiyle saptanan 4'ü üniversitenin öğrencisi olmak üzere 28 kişinin yakalanması için operasyon başlattı. 

İstanbul genelinde 13 farklı ilçede oldukları tespit edilen 28 kişinin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı. Operasyonda 2'si Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmak üzere 22 eylemci gözaltına alındı.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

En Yeniler