Rektörler İmamoğlu’nun davetine niye katılmadı?

Rektörler İmamoğlu’nun davetine niye katılmadı?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'daki 12'si devlet, 44'ü vakıf, 56 üniversite rektörünü hiçbir ayrım yapmadan, 'İstanbul'un Üniversitelerini Konuşuyoruz' adlı toplantıya davet etti.

İstanbul’daki üniversite rektörlerine şimdiye kadar İstanbul Valiliği’nin zaman zaman yaptığı ‘üniversitelerin güvenliği’ konulu toplantılar dışında fikirleri sorulmadı. Üniversite rektörleri ilk kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından dün davet edildi.

Yıllar sonra ilk kez yapılan toplantıya Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Memed Özkan hariç tek bir devlet üniversitesi rektörünün katılmaması dikkati çekti.

Yerlerine temsilci gönderip toplantıya katılmayan devlet üniversitesi rektörlerini eleştiren diğer rektörler, "Ankara'dan, YÖK'den 'katılmayın' gibi bir talimat yok. Kraldan çok kralcı bir tutum sergilediler" dedi.

İstanbul’daki 45 vakıf üniversitesinin rektörü ise yurtdışında olan birkaç isim hariç İmamoğlu’nun davetine eksiksiz katıldı. İmamoğlu’nun yaptığı toplantıya katılan bazı rektörler, “Ankara’dan ya da YÖK’ten rektörlere, ‘İmamoğlu’nun toplantısına katılmayın’ diye kimseye bir uyarı yapılmadı. YÖK kaynaklı olsa Boğaziçi rektörü dea katılmadı. davet rektörlerin şahsına yapıldığı halde dekan ya da yardımcılarını gönderdiler. Malesef ki; İstanbul’daki devlet üniversitesi rektörleri, ‘Kraldan çok kralcı’ bir tutum sergileyerek, katılmadılar. Sayın Ekrem İmamoğlu ile aynı karede fotoğraf vermekten çekinmiş olabilirler diye düşünüyoruz” diye eleştirdi.

(SÖZCÜ - Sultan UÇAR)
 Haberin devamı