Rengi Solmuş Bardakları Yepyeni Hale Getirmek İçin Sadece On Dakika Yeterli!

Rengi Solmuş Bardakları Yepyeni Hale Getirmek İçin Sadece On Dakika Yeterli!

Bardaklar çeşitli nedenlerle solabilir. Özellikle bulaşık makinesinde yıkanan bardakların camının güzel parıltısı hızlıca yok olabiliyor. Bu nedenle çok sevdiğiniz ancak rengi nedeniyle kullanmaktan çekindiğiniz bardaklarınızı bu yöntemle parlatın.

Rengi solan bardakları bu yöntemi kullanarak parıl parıl parlatın. O kadar pratik ki, on dakikada kendiliğinden halloluyor! İşte çok sevdiğiniz bardakları on dakikada parlatacak yöntem. 

Bir hevesle aldığınız cam bardaklar iki kez makinede yıkandıktan sonra hemen rengini mi kaybetti? Çoğumuzun başına gelen bir olaydır bu. Özellikle cam bardaklar su içmek için çok fazla kullanıldığından daha fazla yıkanıyor, haliyle de daha çabuk rengini kaybediyor. Ancak sadece bardaklar değil, can lan her şeyin doğasında bu durum maalesef mevcut. Kurtulması ise aslında çok basit. Ancak öncesinde cam bardakları solmadan nasıl koruyabileceğimize bir bakalım.

Bulaşık makinesinde alabileceğiniz önlem...

Cam bardakların solmasında en fazla etkili olan durum şüphesiz bulaşık makinesi. Makineye attığınız bardaklar, eğer bir de eski bir makineniz varsa çok kolay bir şekilde çizilebiliyor. Bu nedenle makinedekileri yerleştirmek için açtığınızda çıkan bardaklar moralinizi bozmasın. Bunu engellemek adına bulaşık makinenizin deterjan kısmına beyaz sirke ekleyebilirsiniz ancak deterjan koyduğunuz kısma eklemeyin sakın. Bu yöntem çok da etkili olmasa bile bardakları parlatacaktır.

Hiç atmayın daha iyi

Diğer yöntem ise bardakları hiçbir şekilde makineye atmamak. Bulaşık makinesi şüphesiz çok fazla enerji ve us tasarrufu yapan bir ürün. Ancak sizin için değerli olan hediye ya da sevdiğiniz, özel günlere sakladığınız bardaklar varsa makineye atmamak daha akıllıca bir yol olacaktır. 

Sirkenin gücünü kimse hafife almasın

Peki solmuş olan bardaklara ne yapılması gerekiyor? Bunun için de aslında kullanmanız gereken şey; beyaz sirke. Mutlaka organik sirke olmasına dikkat edin. Hatta artık tüm imkanlar erişilebilirken evinizde kendiniz beyaz sirke yapmayı deneyin, emin olun temizlikte kimyasallardan daha fazla işinize yarayacaktır.

Nasıl uygulanır?

Bardaklarınızı sirkeli suya yatırın ve beş ya da on dakika kadar bekletin. Kireç ya da mineraller nedeniyle solan bardaklarınız parlayacaktır. Ancak çok inatçı ise karbonat ile de ovabilirsiniz. İşe yaramıyorsa bardaklarınız aşınmıştır. Buna da yapacak bir şey kalmıyor maalesef...

İlgili Haberler