Renginden Dolayı Bu yiyeceği görenler Herkes Şaşkına Dönüyor Fakat Onun Sayısız Faydası Var...

Hemen herkes renginden dolayı ön yargıyla yaklaşıyor, 'siyah pirinç' sayısız yararıyla normal pirince fark atıyor.

Renginden Dolayı Bu yiyeceği görenler Herkes Şaşkına Dönüyor Fakat Onun Sayısız Faydası Var...
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 22:15

Bir dönem Çin'de yalnızca imparatorların tüketebildiği ve yerli toplumun yemesine izin verilmediği siyah pirinç, Samsun'un Terme ilçesinde de üretilmektedir. Yüksek oranda lif ve mineral içeriyor ve şeker oranı da düşük olan siyah pirincin kalp hastalıklarına ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı da koruyucu olabileceği yapılan araştırmalar sonucunda belirlendi.

Çin'den Cevap Gelmedi Bende Filipinler'den Getirttim

Samsun'da tek siyah pirinç üreticisi olan Murat Gümüş, sekiz sene önce Filipinler’den getirttiği tohumlar sayesinde siyah pirinç üretimine başladı. Siyah pirincin görünümünden dolayı ön yargıyla karşılandığını dile getiren 59 yaşındaki çiftçi Murat Gümüş, geçen yıl 10 dekar alana ektiği pirincin elinde kalmasına rağmen bu yıl 15 dekarın tamamına siyah pirinç ekti. Murat Gümüş, verilecek destekler ile siyah pirincin faydalarını halka tanıtarak yurt içerisine ve ülke dışına satmak istiyor.

Araştırmacı bir çiftçi olduğunu söyleyen Murat Gümüş, “Siyah pirinci internette gördüm. Çin Büyükelçiliğine bir yazı ilettim fakat cevap gelmedi. Ben de bir doktor arkadaşımın vasıtası ile Filipinler'den siyah pirinç tohumu getirttim. 19 Mayıs Üniversitesi'nden hocaların katkılarıyla üretim yapmaktayım” ifadelerini kullandı.

8 Yıldır Zarar Ediyorum Ama Bırakamıyorum

Pirincin alışılmadık olan renginden dolayı insanların mesafeli durduğunu ve ilk defa siyah pirinç görenlerin ‘Alo Gıda Hattı’na şikayette bulunduğunu söyleyen Murat Gümüş, “Faydalarını ve içerisinde olan mineralleri hakkında bilgi sahibi olanlar internetten sipariş veriyorlar. 12 ayrı vilayete 2-3 kiloluk paketler halinde siyah pirinç gönderiyorum. Bu durum beni tatmin etmiyor. 8 senedir zarar etmeme rağmen siyah pirinci bırakamıyorum” dedi.

Kilosu 30 Tl'den Satış Görüyor

  • Siyah pirincin diğer beyaz pirinçten en büyük farkı antioksidan değerinin daha yüksek olmasıdır. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahibi olduğu ve yaşlanmanın etkilerini azalttığı hemen herkes biliniyor.
  • Magnezyum ve diğer çeşitli mineraller, hücrelerin enerji üretimi için oldukça önemli bir rol oynayarak vücudun enerji düzeyini artıyor, bağışıklık ve sinir sistemini güçlendiriyor.
  • Beyaz pirince nazaran daha fazla magnezyum ve çeşitli mineral içermesi sebebiyle kemik, kasların çalışması, sinir dokusu ve kalp sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağı haline geliyor.
  • Beyaz pirincin kilosu 10 TL’den alıcı bulurken, siyah pirincin kilosu ise ortalama olarak 30 TL'den alıcı buluyor.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz