Restoran ve Kafeler İçin Getirilen Sekiz Şart! Mart Ayında Bunlara Dikkat Etmeyen İşletmeler...

Restoran ve Kafeler İçin Getirilen Sekiz Şart! Mart Ayında Bunlara Dikkat Etmeyen İşletmeler...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından restoran ve kafeler için bazı açıklamalarda bulundu. Buna göre ise belli başlı bazı kurallar getirilecek. Getirilecek önlemler ise restoran ve kafelerin açık kalması için hayati önemde...

Herkesin beklediği gün çok yakında. Artık normalleşme süreci kademe kademe de olsa gelmek üzere. Buna göre ise "yeni normal" çok farklı olacak. Peki yeni normal ışığında batmak üzere olan restoran ve kafeler için nasıl bir önlem alındı? Türk Standartları Enstitüsü bu sekiz kurala önleme dikkat çekerek açıkladı...

Kademeli normalleşme süreci Mart'ta geliyor. Çok yakın bir tarihte gelecek olan yeni normalleşme sürecinde herkes kafe ve restoranlarda nasıl bir işleyiş olacağını merak ediyordu. TRT'de çıkan bir habere göre Türk Standartları Enstitüsü, restoranların alacağı sekiz önlemi bu şekilde sıraladı.

HES kodu restoranlara da gelecek

Bugüne kadar kesik kesik de olsa sızan bilgilerin neredeyse hepsi doğru çıktı. Bundan sonra restorana girişlerde sadece ateş ölçer ile müşteri almak yeterli olmayacak. Yeni normalde restoranlara girişte HES kodu zorunlu olacak. HES kodu girişte sorulmak ve kontrol edilmek zorundayken, ateş ölçme de kalkmayacak. Restoranlara girişte yine ateş ölçülmesi zorunlu olacak.

Kapasite aşılamayacak

Diğer taraftan alınacak olan önemli bir önlem de kapasite ile alakalı. Henüz kapasite ile alakalı olarak bir net açıklama olmasa bile kapasiteyi aşacak olan herhangi bir masa ya da müşteri alımı gerçekleşmeyecek. 

Paketli çatal bıçak uygulaması

Diğer bir önlem ise oldukça ilginç. Bu önlem daha önce herhangi bir bilgi kaynağına sızmamıştı. Ancak müşteriye gelecek olan çatal, kaşık açıkta olmayacak. Yeni normalde paketli olmayan çatal, bıçak ya da kaşığa yet olmayacak. Bunun yanında tabi ki de sosyal mesafeye uygun olarak masa ve sandalyeler dizili olacak.

Dezenfektan zorunlu olacak

Restoranların dikkat etmesi gereken diğer bir konu da masa üzerinde yeterli dezenfektan ürünleri bulundurmak olacak. Masalarda mutlaka dezenfektan bulundurmanın yanında, müşteriler ayrıldığında masalar en iyi şekilde temizlenmek zorunda.

Bu şartlara uyum sağlayanlara ise TSE'den bir sene geçerli olacak "COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi" verilecek. 

45 dakika konusu

Konuşulanlara göre ise kapalı mekanda 30 ila 45 dakika aralık süreç içerisinde kalma durumu hala kesinliğe kavuşmuş değil ancak olursa bir müşteri iç mekanda en fazla 45 dakika bulunabilecek. 

İlgili Haberler