Restoran ve Kafelere yapılacak desteklerle ilgili hükümetten yeni karar! 40 Bin Türk Lirası destek ve..

Yiyecek ve İçecek sektörünü ilgilendiren müjdeli haber geldi. Çok sayıda işletme hükümetten gelecek bu kararı bekliyordu. İşte Sıcak gelişmenin ayrıntıları

Restoran ve Kafelere yapılacak desteklerle ilgili hükümetten yeni karar! 40 Bin Türk Lirası destek ve..
Yayınlanma Tarihi : 08 Şubat 2021 18:10

Uzun bir süredir zor günler geçiren yiyecek ve içecek sektörüyle ilgili hükümetten dikkat çeken bir destek açıklaması geldi.

Yapılacak destek ödemeleriyle ilgili alınan karar resmen resmi gazetede yayınlandı. Çok sayıda işletmenin bu destek ödemesinden yararlanması bekleniyor. Konuyla ilgili haberimizin ayrıntılarını sizler için derledik. İşte Ayrıntılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta, yeni koronavirüs salgını nedeniyle yiyecek ve içecek sektöründeki firmalara "iş kaybı desteği" sağlayacağını duyurmuştu. Böylelikle destek alacak firmalar 2.000 Türk Lirası ile 40.000 Türk Lirası arasında bir rakamın sahibi olacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi tebliğde yayımlanan karara istinaden Ticaret Bakanlığı'na alınacak fonlardan bütçe gelir kaybını desteklemek için tahsis edeceğini imzaladı.

Hangi İşletmeler Fayda Sağlayabilecek?

2019 yılında veya daha önce faaliyete geçen ve 27 Ocak 2021'den önce geçerli yükümlülükleri bulunan, 2019 cirosu 3 milyon lira veya daha az olan şirketler, bu destek için 2020'ye göre ciroda% 50'lik bir düşüşten faydalanabilecek.

Ciro kaybı desteği, 2020 cirosunun 2019 cirosuna göre % 3 azaltılmasına dayanacak, ancak 2.000 liradan az ve 40.000 liradan fazla olmamak üzere bir bedelle ödenecektir.

Katma Değer Vergisi Dikkate Alınacak

27 Ocak'tan itibaren ciro, 2019 ve 2020 vergi yılları için gönderilen KDV beyannamelerine göre belirlenecek. Ciro hesaplamasında bu tarihten sonra 2019 ve 2020 yıllarında yapılan beyannameler dikkate alınmayacaktır. Ciro kaybına destek olarak aşırı veya uygunsuz ödenmiş olduğu tespit edilen tutar "Amme Alacakları" gereğince vergi otoritelerince belirlenecektir. İş kayıplarının desteklenmesi için başvuru süresi ile Fon Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da belirtilen diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığınca belirlenir.

Cumhurbaşkanı Tarafından Duyurusu Yapılmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınından etkilenen kafe ve restoranlara destek vereceğini duyurmuştu. "2019 yılında cirosu 3 milyon lirayı geçmeyen, ve cirosu bir önceki yıla göre % 50 veya daha fazla düşen ticari işletmelere destek ödemeleri 2020 yılına kadar sağlayacağız." dedi. Aynı zamanda’’Ciro kaybının % 3'ü sübvansiyon olarak kullanılması uygundur ve 40.000 lirayı geçmeyecektir. Umarım bu yeni destek projesi tüm işlerimize fayda sağlar. "ifadeleri ile sözlerine devam etti.

 

İlgili Haberler