Restoran ve Kafelerin Açılacağı Gün ile İlgili Cumhurbaşkanından Açıklama Geldi!

Restoran ve Kafelerin Açılacağı Gün ile İlgili Cumhurbaşkanından Açıklama Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan kabine toplantısının ardından kafe, lokanta ve restoran gibi yiyecek sektörünün ne zaman kepenkleri kaldıracağı hakkında duyuru yaptı! Erdoğan'dan müjde niteliğinde açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün herkesin heyecanla sonucunu beklediği kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yiyecek içecek sektörü ile alakalı önemli bir duyuruda bulundu...

Bugün gerçekleşen kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık yapıyordu. Kabine toplantısının gündeminde ise kademeli olarak normal hayata geçiş vardı. Vaka sayılarını artırmadan ekonomik kalkınma ve normalleşme adımları için neler yapılabileceği tartışılırken en dikkat çeken konu başlıkları yüz yüze eğitim; sokağa çıkma kısıtlamaları ve yiyecek sektörünün ne zaman açılacağı idi. Uzun zamandır kapalı kalan restoran ve kafeler açılacağı günleri bekliyor. Vaka sayılarının düşmesi herkesi heyecanlandırsa bile mutasyon virüs ve tekrar vakaların patlak vermesi ihtimali ile yönetim tarafından kafelerin açılmasına sıcak gözle bakılmıyor.

Önümüzdeki günlerde duyurulacak

Ancak bugün gerçekleşen kabine toplantısında konuya ilişkin bir karar alınmış gibi duruyor. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak "restoran ve kafelerin tekrar açılması ile alakalı olarak ilerleyen günlerde bir açıklama" yapılacağını duyurdu. Konuşulanlara göre restoran ve kafeler kademeli olarak açılabilir. Müşteri kapasitesi azaltılması ve müşterilerin kısıtlı sürelerde içeride tutulması gündemdeydi. Ancak henüz konu ile alakalı olarak net bir açıklama yapılmadı. Erdoğan'ın açıklamasına göre ise yakın zamanda net bir kararın kamuoyuna duyurulması beklenmekte.

Normalleşmede dört adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına göre Sağlık Bakanlığı normalleşme adına dört aşama belirledi. Buna göre ise, mart ayından itibaren risk faktörleri dört gruba indirgenmek sureti ile normalleşme başlayacak. Özellikle Mart ayına işaret eden Erdoğan, vaka ve aşı oranlarını gibi kriterlere göre çok yüksek, yüksek, orta ve düşük olarak sınırlandırılacağını ve normalleşme adımlarının da bu kriterlere göre atılacağını duyurdu. Daha öncesinde de kabinede "ödüllü sistem" tartışmaları geziniyordu, Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra benzer bir sistem geleceği düşünülüyor.

İlgili Haberler