Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

Her mevsim rahatlıkla bulunabilen bir bitki olan rezene, dünyanın çoğu bölgesinde yetişir.

Rezene Çayı Neye İyi Gelir?
Yayınlanma Tarihi : 25 Kasım 2020 04:15

Rezene bitkisinden elde edilen rezene çayı, midesinde ağrılar veya kasılmalar olan kişilerin tüketmesi için idealdir.

Antioksidan olan bu çay, toksinlerin ve de fazla suyun vücuttan rahat atılmasını sağlar. Yeni anne olmuş bayanların tüketmesi ile anne sütünde artış görülecektir.

Sindirim bozukluğunu düzeltmede, diş ağrısı çekenlerin ağrısını azaltmaya ve de öksürüğe iyi gelen bu çay, gözdeki rahatsızlıklara, yüksek tansiyonun düşürülmesine ve bağışıklık sistemine iyi gelmektedir.

Rahimde hissedilen kasılmaların önlenmesi, vitamin ve mineral eksikliği çekenlerin bu eksikliği rezene çayı ile gidermesi mümkündür. Diyet yapanların ise iştah kesici özelliği nedeniyle rezene çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Herhangi bir hastalığı olmayan kişileri ise rezene çayını tüketerek içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri sayesinde vücudunuzu güçlendirerek dinç hissetmenizi sağlar.

Rezene çayı, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, cilt sorunları olan kişilere ve sindirim güçlüğü yaşayan bireylere özellikle tavsiye edilmektedir. Günde 1 defa tüketilmesi ile düzenli ve sağlıklı bir yaşamınız olmasına çok büyük katkısı olan rezene çayı, bayanların adet dönemlerinde yaşadığı adet sancılarını da büyük ölçüde azaltıcı etkiye sahiptir.

Gözlerinde şişlik olan kişilerin, rezene çayı ile kompres yapması önerilir. Rezene çayı ile ıslatılan pamuk ile 10 - 15 dakika kadar gözelerine kompres uygularsanız, göz çevrenize bakım yaptığınız gibi şişliğin de alınmasını sağlarsınız.

Rezene Çayı nasıl demlenir?

Bu şifa deposu çayın Yapımı oldukça basittir gereken malzemeler 2 çay kaşığı rezene tohumu ve 1 su bardağı kadar su yeterli olmaktadır.. İlk olarak rezene tohumları ezilir. Kaynamış suya bu tohumlar ilave edilir. Fincanın üzeri kapatılır. 6 dakika civarı demlenmesi beklenir.

Ardından limon sıkılıp içilir.. 

İsterseniz Balda ekleyebilirsiniz.

Ulusalpost.com - Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz...

İlgili Haberler