Robot süpürgelerle yapılan inceleme çok ürküttü. Büyük tehlikeyi bilim insanları ortaya çıkardı..

Bilim insanlarından Hayatımızı kolaylaştıran robot süpürgelerle ilgili korkutucu iddia...

Robot süpürgelerle yapılan inceleme çok ürküttü. Büyük tehlikeyi bilim insanları ortaya çıkardı..
Yayınlanma Tarihi : 20 Nisan 2021 13:00

Robot süpürgeler çıktığından beri hayatımız daha da kolaylaştı. Biz evde yokken telefonumuzla çalıştırabildiğimiz bu süpürgelerin bilinmeyen bir tarafı ortaya çıktı. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, robot süpürgeler sadece evdeki tozları değil konuşmaları da çekiyor.

Ses kayıt cihazı gibi kullanılabiliyor

Maryland Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, robot süpürgelerle ilgili bir çalışma yaptı. Çalışmada robot süpürgelerin evdeki sesleri kaydedip kaydetmediği araştırıldı. Çıkan sonuç ise ürküttü.

Bilgisayar uzmanları, sinyal işleme ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak normalde mikrofonları olmayan bu robotları birer kayıt cihazına dönüştürdü. Işık algılama ve uzaklık ölçme teknolojisi kullanan tüm cihazlar bu yöntemle manipüle edilebilir. Çünkü bu cihazlarda kullanılan Lidar teknolojisinde robot süpürge, lazer ışınları yansıtarak yönünü buluyor ve eşyalara çarpmıyor.

Singapur Üniversitesi’yle birlikte gerçekleştirilen projeyle ilgili bulgular hiç de iç açıcı değil. Yapılan açıklamada;  “Hiçbir şey düşünmeden bu cihazları evimize getiriyoruz. Ama çalışmamızla mikrofonları olmamasına rağmen, bu cihazların navigasyon için kullandığı sistemlerini başka bir amaca uygun hale getirebileceğimizi, evdeki konuşmaları dinlemek için kullanabileceğimizi ortaya koyduk” denildi. Evlerimizdeki eşyalara çarpmaması için oda haritası da çıkarabilen bu robot süpürgeler bulut sistemlerinde depolanıyor. Aslında burada bir ihlal söz konusu. Reklam şirketleri bu sayede eviniz hakkında bilgi sahibi olup çalışmalarını bun göre şekillendirebilir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.