Romatizma neden oluyor diye merak ediyorduk bilim insanları gerçeği açıkladı..

Romatizma neden oluyor diye merak ediyorduk bilim insanları gerçeği açıkladı..

Romatizma eklemlerden başlayarak kas kemik ve bağları etkileyen çok sayıda hastalığın genel bir tanımıdır.

ULUSAL POST - ÖZEL İÇERİK - Romatizma çağımızın ciddi bir hastalığı sağlık sorunudur. Belli bölgelerde ağrı şişme hatta kısıtlı harekete yol açan romatizma bazen şekil bozukluklarına da yol açabilmektedir. Çoğunlukla kronik olan romatizmal hastalıklar kişilerin günlük hayatlarına devam etmelerinde güçlük olmaması için erkenden tanı ve düzenli tedavi çerçevesinde değerlendirilmelidir. 
 
 Romatizmanın Tanımı
 
 Çocuklar da dahil olmak üzere bütün yaş gruplarını kapsayan, çoğu yaş grubunda görülen romatizma iskelet, kas ve bağlarından oluşan hareket sistemimizde gelişen kısıtlı hareket ve ağrı ile beraber seyreden kronik bir rahatsızlıktır. Bazen iç organlara da zarar veren bu rahatsızlık bilinenin aksine hava olaylarının neden olduğu bir hastalık kesinlikle değildir. İltihaplı ve iltihapsız romatizma olmak üzere ikiye ayrılsa da aslında romatizmanın pek çok alt türü bulunur.
 
 Romatizmanın Belirtileri
 
 Çoğu zaman romatizma tipi hastalıklarda kaslarda, sırtta ve belde ağrı; eklemlerde şişlik ve ağrı, sindirim sisteminde şikayet, kardiyovasküler sistemde oluşan sorunlar görülür. Başlıca romatizmal hastalık belirtileri şöyledir:
 
 Bazı nörolojik şikayetler
 Nefeste darlık
 Kısıklı hareket
 Sabahları eklemlerin sert olması 
 Cildin güneş karşısında hassaslaşması
 Cildin altında bezelerin oluşması
 Vücudun muhtelif bölgelerinde sertlik görülmesi
 Gözlerde iltihap görülmesi
 Uzun süren ateş yükselmesi
 
 Bir Romatizma Çeşidi Olarak Romatoid Artrit
 
 Tıpta romatoid artrit olarak tanımlanan eklem romatizması nedeni henüz anlaşılmış olmayan seyri kronik, sistemik bir iltihaplı sağlık sorunudur. Birçok eklemi bir anda etkilemesi ile şekil bozukluğuna ve sakatlanmalara neden olur. Hayat kalitesini inanılmaz derecede düşüren romatoid artrit iltihap içeren bir hastalık olması sebebiyle bazen organ tutulumlarına da sebep olabilir. Erkeklerin bu hastalığa yakalanma sıklığı kadınlara nazaran 2-3 kat daha azdır. Nedeni yeterince bilinmemesine rağmen genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu genel bir kabuldür. Çevresel faktörler arasında sigara romatoid artritin en büyük risk faktörüdür. Hastaların büyük bir çoğunluğunda birkaç hafta içerisinde gelişen hafif ateş, halsizlik, kilo kaybetme, yorgun hissetme ve eklemlerde ağrı hastalığın ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Eklemlerde ağrı çoğu zaman uyuma ve dinlenme sonrası hissedilmektedir. Sabahları oluşan tutukluk en önemli bulgulardan biridir.
 
 Romatizma Neden Oluyor?
 
 Romatizmal rahatsızlıklar vücudumuzdaki hareket sistemimizin bir parçası olan kaslarımızda, eklemlerimizde, kemiklerimizde ve bağlarımızda oluşan hasarlanmaların adıdır. Romatizma genelde genetik geçen bir hastalık olup sebebi tam olarak anlaşılamamış olsa da iltihaplı olan romatizma ve iltihapsız olan romatizma çeşitlerinin nedenleri de birbirinden farklıdır. İltihaplı romatizma tiplerinin genetik geçişli olduğunu düşünmemize rağmen hala bu hastalığın sebebinin ne olduğunu tam olarak anlamış değiliz. Fakat iltihapsız olan romatizmaya çoğunlukla genetik faktörler, eklemlerin aşırı yıpranması, aşırı kilo, spor dolayısıyla yaralanma ve bazı travma durumları sebep olabilir. Çevresel faktörlere ek olarak bütün romatizmalarda yaş ve cinsiyet büyük önem arz etmektedir.

ULUSAL POST - ÖZEL İÇERİK KAYNAK GÖSTERİLSE DAHİ ALINTI YAPILAMAZ
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.