Ruju Kolayca Sürebilmek İçin Püf Noktalar

Ruju Kolayca Sürebilmek İçin Püf Noktalar

Ruj sürmek makyajın en hızlı adımlarından biridir ancak özellikle koyu renkli ya da mat renkli rujlarda işler biraz karışıyor. En ufak bir hatada bile ben buradayım diyen ruj sürme hatalarından kaçınmak için ise...

Dudakları çok daha dolgun ve güzel gösteren rujun en güzel yanlarından biri de farklı renkler kullanılabilmesi. Özellikle son zamanlarda koyu ve alacalı renkler epey moda. Gradient tarzdan ombre tarza kadar ilerleyen ruj sürme teknikleri bile mevcut ancak öncelikle biz ruju nasıl taşırmadan hızlıca sürebileceğimizi öğrenelim.

Pürüzsüz hale getirin

İlk adımda tabi ki de dudağı nemlendirmek gerekiyor. Hatta ölü deriler varsa bunlardan kurtulmak için de diş fırçası ile fazla sert olmadan ve uzun sürmeyecek şekilde arınabilirsiniz. Eğer fazla çatlamışlarsa bu uygulamayı yaparken dikkatli olun.

Nemlendirmeden asla

Sonrasında nemlendirin. Çünkü nemlendirilmeden sürülen rujlar dudakları çok kurutur, parlatıcı etkili ruj olsa bile durum fazla değişmez ve mat rujlarda görüntü kırış kırış ve kötü olur. Bu nedenle dudak nemlendiricisini sürüp biraz da dudağın bu nemi emmesini beklemek gerekiyor.

Açık tonlara yönelin

Sonrasında gelelim ruj seçimine. Acemi iseniz çok koyu renklerden başlamayın. Açık renkler daha kolay kendisini kapatacaktır. Mat rujlar da çıkması zor olduğu için başlangıç aşamasında zorlayabilirler.

Kalem kurtarıcıdır

Dudakların dış kısmını uygun bir dudak kalemi ile çizmek de bir hiledir. Hatta dudaklarınızın dış kısmını da hesaba katabilir ve kullanacağınız ruj ile aynı tonda bir dudak kalemi edinebilirsiniz. Sonrasında ise ruju sürmeye başlayın. Ancak dikkat, ilk öncesinde muhakkak dudağın iç kısımlarından başlayın.

Herkes bu yanlışı yapıyor

Yanlış yapılan nokta ise ilk önce üst dudağı boyamak ve alt dudağı da üst dudaktaki rujla birleştirmek. Bunu yapmak hem üst dudaktaki ruja zarar veriyor hem de aslında boyayı seyrelterek kötü bir renk ortaya çıkarıyor. 

Klasik ruj nasıl kullanılır?

Bunu yapmak yerine iç kısımdan başlayarak boyayın ve dış kısımlarda dikkatli olun. Rujun yassı kısmı ile üst dudağın kıvrımlarına şekil derin. Alt dudağın çerçevesi için de rujun sivri kısmını kullanın.