Rumlardan Türkiye'ye AB çelmesi

Rumlardan Türkiye'ye AB çelmesi

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Güney Kıbrıs’ın Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılmasına rıza göstermesinin söz konusu olmayacağını, tüm düzeylerde açık şekilde belirttiğini söyledi.

Kıbrıs Rum Kesiminin en yüksek tirajlı Fileleftheros gazetesi “Kıbrıs Vetosu Kalkmıyor” başlıklı haberine göre Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Avrupa Konseyi’ndeki muhataplarıyla yaptığı temaslarda, Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılmasını belli nedenlerle veto ettiğini ancak Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde açılacağını izah ettiğini kaydetti.


Habere göre Hristodulidis, Türkiye’nin, mültecilerle ilgili tartışmalar çerçevesinde, Güney Kıbrıs’ın veto ettiği 5 başlığın açılmasını da talep ettiğini “teyit ederken”, Güney Kıbrıs’ın AB’deki ortaklarının, Türkiye’nin insani krizde oynadığı rolü, üyelik müzakerelerinde karşılık almak için kullanamayacağını anlamalarından memnuniyet duyduğunu ifade etti.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak Davutoğlu’nun “ültimatomunun” ve “kurulan pazarın”, Fransa ve Belçika dahil AB üyesi birçok devletin tepkisine neden olduğunu iddia ederken, Almanya’nın, gece geç saatlere kadar mülteci sorununda Türkiye ile işbirliğinin tek yol olduğu konusunda ısrar ettiğini ve bu çerçevede, Ankara’nın talepleri konusunda diğer AB ülkelerini ikna etmek için uğraştığını öne sürdü. Benzer uğraşın, Hollanda tarafından da gösterildiğini savunan gazete, Türk tezlerini desteklemek adına Hollanda tarafından da mümkün olan her şeyin yapıldığını ileri sürdü. Gazete “Ankara AB’yi Zapt Etmek için Zirveyi Havaya Uçurdu” başlıklı haberinde ise, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin mülteci kriziyle mücadelede işbirliği yapmak için “formül-ültimatom” çıkardığını ve tüm AB üyesi devletlerden, Güney Kıbrıs tarafından veto edilen 5 müzakere başlığının açılmasına yönelik açık taahhüt vermelerini talep ettiğini öne sürdü.


Haberde bu talebin, Güney Kıbrıs’ın kararlarıyla ilgili yalancı çıkmasına ve vetonun kaldırılmasına yol açabileceği savunuldu. Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, Türk tezlerinin 12 maddeli bir belgede kodlandığını; 10’uncu maddede de yeni başlıkların açılmasıyla ilgili karar ön hazırlığından bahsedildiğini iddia etti. Gazete, haberinin devamında da, zirveyle ilgili detaylara yer verdi.


Politis gazetesi “Ankara’dan 5 Başlık İçin Şantaj - Brüksel’de Gece Boyunca Süren Korku Filmi”, Simerini gazetesi, “AB’de Mültecilerle İlgili Doğu Pazarları - Brüksel’de Osmanlı Pazarı”, Haravgi gazetesi, “Mültecilerle İlgili Zirvede Uzun Gece - Türkiye Mülteci Sorunu Karşısında 5 Başlık Talep Etti”, Alithia gazetesi ise “10 Gün İçinde Anlaşma - Brüksel’de Türk Gece Yarısı Pazarı” başlıklarıyla haberi duyurdu. 

Kaynak:Haber Kaynağı