Rus gelin ve kaynanalardan Putin'e tepki!

Rus gelin ve kaynanalardan Putin'e tepki!

İki ülke arasındaki dostluğun pekiştirilmesi ve Antalya'da yerleşik olarak yaşayan Rus gelinlerin varlığına işaret etmek amacıyla düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

 Alışveriş merkezinde hazırlanan tahta sinilerin başına geçip ellerine oklavayı alan Rus gelinler çiğ börek açma konusunda hünerlerini sergiledi. Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerine özel çiğ böreği açmaya Rus gelinler el atarken, kayınvalideleri yardımcı oldu. Gelinlerin yanına oturan kayınvalideler gelinlere hamurun açılmasını ve içinin doldurulmasını göstererek anlattı. Soğan doğrayan Rus gelinler hamuru açmakta zorlansalar da sonunda içini doldurup şekil vermeyi başardı.


Hamur açma işlemi sırasında elleri yüzleri un içinde kalan gelinler uzun uğraşlar sonunda kayınvalidelerinin yüzünü kara çıkarmazken, kayınvalidelerden Türkiye'deki yaşamları konusunda tam destek aldılar.


Türkçe bilmeyen ve 10 yıldır Antalya'da yaşayıp Türk eşinden iki çocuğu bulunan İrina Labanova, ne Türklerle ne de Antalyalılarla hiçbir problemlerinin olmadığını belirterek, Antalya'da yaşamaktan çok memnun olduklarını söyledi. Börek açma konusunda kendisini yeterli bulmayan Labanova, Türk yemekleri konusunda daha iyi olduğunu söyledi.


Kayınvalide Ayşe Kuru ise, yabancı gelinlerin Türkiye'ye yerleştiklerini ve diplomatik yollardan bu sorunların kısa zamanda aşılması gerektiğini söyledi. Gelinlerin çocukları olduğunu, okullara gittiğini ve bir aile olduklarını hatırlatan Kuru, "nasıl birakıp gidebilirler, kocasını bıraksa çocukları var, ailelerin dağılması mümkün değil" diye konuştu, Putin'e tepki gösterdi.


Kazak gelin Aynur Skakbayeva ise iki yıldır Türkiye'de olduğunu, evlendiğini ve Antalya'da yaşamaya başladığını söyledi. Antalyayı çok sevdiğini ve eşine Türk yemekleri yapmaya çalıştığını söyleyen Skakbayeva, hamur açma işinde ise kendisini becerikli bulduğunu söyledi.


Modellik ve mankenlik yapan ve önümüzdeki yıl evliliğe hazırlanan Olga Emeianova ise, Türkiye-Rusya arasındaki krizin evliliğinin önüne geçemeyeceğini ifade etti. Antalya'da bulunmaktan çok mutlu olduğunu ve Türkleri çok sevdiğini söyleyen Olga Emilianova, düğün tarihine kadar hazırlıkları tamamlayacağını ve krizin o zamana kadar çözülmesini beklediğini çözülmese bile evlenmekten vazgeçmeyeceğini ifade etti.


"RUSLAR DÖNMEK İSTEMİYOR"
Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina ise etkinliğin düzenleniş amacının dostluk ve barışı simgelediğini söyledi. Özellikle Türk ve Rus iki kültüre sahip insanların bir arada kardeşçe yaşadıklarına değinen Sorokina, "Rus krizinden dolayı ilk önce biraz panikteydiler ancak şimdilerde sorun yok. Haberlere Rusya'dan baktıkları için korkuyorlardı. Anc
ak şimdi herkes daha sakin. Kimse Türkiye'den çıkmayı düşünmüyor. Rusya'da aileler geri dönmelerini istiyor ama burada yaşayan Ruslar çocukları ve aileleri nedeniyle gitmek istemiyor. Türkiye'yi ve Türk insanlarını çok seviyor ve gitmek istemiyorlar" dedi.

ALPARSLAN ÇINAR - CAFER ESER - İHA