Ruslar banka bastı!

Ruslar banka bastı!

Rusya’da bulunan Raiffaizen Bankasından döviz bazında emlak kredisi alan banka müşterileri, bankanın Rusya Merkez Bankasının tavsiye ettiği kur yerine Dolar ve Euro bazında ödemeler talep etmesini protesto etmek için bankaya baskın düzenledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Raiffaizen adlı bankanın müşterileri, kendilerine karşı uygulanan döviz politikasını protesto etmek için bankanın merkez ofisine baskın düzenledi. Yaklaşık 50 kadar müşteri, Avusturya kökenli Raiffaizen bankasının Rusya’da ekonomik krize rağmen, Dolar ve Euro bazında ödemeler talep etmesine karşı çıktı. 2007-2008 yıllarında döviz bazında emlak kredisi alan banka müşterileri, bu kredinin Rusya Merkez Bankasının tavsiye ettiği kur ile Rus rublesine çevrilmesini talep etti. Yanlarında çocukları, battaniyeleri, oyuncakları ve diğer ev eşyalarını da getiren müşteriler, evlerine el konulduktan sonra bankanın merkez ofisinde yaşayacaklarını duyurdu.


Bankanın Genel Müdürü Sergey Monin’e yönelik “Monin korkak, Monin dışarı” şeklinde sloganlar atan göstericiler, banka yönetimiyle görüşme görüşmesini talep etti. Ancak bankanın güvenlik güçleri, müşterilerin yönetici ofislerine girişini engellemek için bankanın iç kapıları zincirledi.

Göstericiler ise bu durumu zincirlenmiş kapıların arasından bozuk para atarak protesto etti. Bunun üzerine hem banka yöneticileri hem de sıradan banka çalışanları banka binasını terk ederken, müşteriler ise güvenlik güçleri ve polislerin müdahalesine rağmen bankayı terk etmedi. Bankanın içine kadar girmeyi başaran müşterileri karşılayan banka yöneticisi, müşterilere çeşitli kredi anlaşmaları anlatılacağı ve herkese bireysel olarak cevap verileceğini vurguladı. Bu cevaptan tatmin olmayan müşteriler, döviz kredilerinin Rusya Merkez Bankasının tavsiye ettiği kur ile yeniden imzalanıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini bildirerek, mesainin son bulmasıyla banka binasını boşalttılar.

Kaynak:Haber Kaynağı