Rusya'dan flaş ambargo açıklaması

Rusya'dan flaş ambargo açıklaması

Rusya Başbakan Yardımcısı, Türkiye ile ilgili alınan yeni ambargo kararlarını açıkladı.

SPUTNIK - Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Türkiye'ye tur paketi satışlarının ve 'charter' uçuşların yasaklandığını söyledi.


Şuvalov, Türkiye'ye yönelik yaptırımlar kapsamında Kırım dahil tüm limanlarda kontrollerin artırılacağını ve Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği karayolu taşımacılığına da sınırlamalar getirileceğini belirtti.
Bununla birlikte Türkiye'den sebze ve meyve alımına sınırlama getirileceğini açıklayan Şuvalov, yaptırımların sanayi ürünlerini ise henüz kapsamad
ığını da ifade etti.


Şuvalov ayrıca, vizesiz seyahat uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren askıya alınacak olmasının 'Türk vatandaşlarının Rusya'ya girişine sınırlama getirildiği anlamına gelmediğini' söyledi. Bunların yanı sıra Şuvalov, Rusya'dan Türkiye'ye düzenli uçuşların ise güvenlik gerekçeleri nedeniyle 'özel bir kontrol' altında gerçekleştirileceğini belirtti. Şuvalov Türkiye'ye yönelik yaptırımlarla ilgili hükümet karar tasarısının imzalanmaya hazır olduğu bilgisini de verdi.


'TÜRK VATANDAŞLARI İNŞAATLARDA CİDDİ KONTROLLER ALTINDA ÇALIŞABİLECEK'
Türkiye'ye yönelik yaptırımların 31 Aralık'tan önce imzalanmış sözleşmeleri kapsamayacağını da belirten Şuvalov, şunları söyledi: "31 Aralık'tan önce imzalanmış inşaat projelerinde Türk vatandaşları çalışmaya devam edebilecek. 1 Ocak'tan sonra imzalanan yeni sö
zleşmelerde ise böyle bir özgürlük olmayacak. Bunun için hükümetten özel bir izin alınması gerekecek. Rusya'da devam eden inşaat projelerinde Türk vatandaşlarının çalışma ihtimalini dışlamıyoruz. Ancak bu, çok ciddi kontroller altında gerçekleşebilecek."


Şuvalov, "(Türkiye karşı) bu yaptırım tekliflerinin amacı Rus vatandaşlarını cezalandırmak değil. Bu teklifler sadece Türk ekonomisine yönelik" ifadelerini de kullandı.


'TÜRK İNŞAAT ŞİRKETLERİNİN LİSTESİNİ HAZIRLAYACAĞIZ'
Bu arada Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç ise Rusya'da projeleri devam eden Türk inşaat şirketlerinin listesini hazırlayacaklarını söyledi. Bu listede 2018 FIFA Dünya Kupası tesislerinin yapımında çalışan Türk şirketlerinin de yer alacağını belirten Dvorkoviç, "
Listesi iki hafta içinde hazırlamış olacağız" dedi.