• BIST 102.694
  • Altın 276,892
  • Dolar 5,7245
  • Euro 6,3421
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 22 °C

Rusya’ya ihracat duracak mı ? İşte yanıtı

Rusya’ya ihracat duracak mı ? İşte yanıtı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu’nu makamında kabul etti.

Kabul de açıklamalar da bulunan Bakan Çelik, Rusya ile istenmeyen, müessif olaylar yaşandığına dikkat çekerek, “Umarım diplomatik yollardan bu sonların çözümü gerçekleşir. Burada ne ihracatçıların, ne kamyon, ne TIR şoförlerinin, ne Rus çiftçisinin müdahili olmadığı bir olayın halk kitlerine veya Rus vatandaşını mahrum etmek gibi durumunun oluşmasının doğru olmayacağını, uçak düşme olayının ele alınarak buradaki yanlışların, hataların ne ise ortaya çıkarılıp, her iki ülkenin üzerine ne düşüyorsa o çerçeve de konuşulmasını doğru olacağını ifade ediyoruz.

1 Ocak itibari ile meyve, sebze ve beyaz et üzerinde bazı ithalatla ilgili kısıtlamalar getireceklerini Rus hükümeti tarafından ifade edildi ama bize henüz resmi olarak ulaşmış bir durum yok ama Rus hükümeti tarafından ifade edildi. Önümüzde 1 aylık süre var. Bahse konu ürünler yaş ve sebzeden bahsediliyor, bunların bazılarının ömrünün çok kısa olduğunu dikkate aldığınız zaman bu yaşanan süreçte bir mağduriyet söz konusu mudur, Değil midir? Tabii ki bunları bakanlıklar olarak değerlendiriyoruz. 160 ton malın geri geldiği yönünde bilgiler var” diye konuştu.


Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çelik, ‘160 ton malın geri geleceğini ifade ettiniz bu ürünler nasıl değerlendirilecek?’ sorusuna, “Şuandaki ihracatımızı dikkate alıp veya gümrükte bekleyen malları dikkate aldığınız an bununda normale dönmeye başladığını ifade ediyorum. Karşımıza çıkacak şu kısa dönemde yaşanan ne gibi yaş meyve sebze ile ilgili ne kadar sorun çıkacak henüz tespit edilmiş değil. Bu anlamda çok büyük bir sorun ile karşı karşıya değiliz. Muhtemel sorunlar karşısında Türkiye hazırlıklarını yapıyor, yapmaktadır. Endişe edilecek bir durum şuan itibari ile söz konusu değil” şeklinde cevapladı.


Medvedev’in açıkladığı ürünler yasaklandığında Türkiye’ye ekonomik anlamda dönüşü nasıl olacak sorusuna Çelik, "Bu sıraladıkları ürünlerin toplam değeri 764 milyon dolar tutarında bir rakam oluşturuyor. 1 Ocak için söylüyorum” cevabını verdi. - İHA

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim