Rüzgar tersine döndü! 2. el araç almayı düşünüyorsanız şimdi tam zamanı

Rüzgar tersine döndü! 2. el araç almayı düşünüyorsanız şimdi tam zamanı

2. el araçta geçtiğimiz yıl içerisinde fiyatlar öyle yükseldi ki kimse birikimi ile bir araba alamaz hale gelmişti. Şimdilerde ise...

Geçtiğimiz yıl içerisinde ülkeye sıfır araç girememesini fırsat bilen 2. el araç sahipleri her geçen gün üstüne biraz daha koyarak araç satışı yapıyordu. Herkesin benim aracım bundan daha fazlasını eder düşüncesi ile hareket ettiği ikinci el araç pazarında fiyatlar bir dönem öylesine yükseldi ki aracın sıfır fiyatını solladı.

198 bin liraya satılan sıfır araç ülkemize koronavirüs koşulları nedeniyle giriş yapamadığı için ikinci el hali 210 bin lirayı gören fiyatlara satılmaya başlamıştı.

Araç alıcıları mağduriyetini dile getirip fiyatlara bir düzenleme yapılmasını istese de serbest piyasa ekonomisi anlayışı buna çok müsaade etmemişti. Fahiş fiyatlar isteyerek aracını elden çıkarmayı hedefleyen 2. el araç sahipleri için rüzgar tersine dönüyor.

Aylık Yüzde 4 Kazandırıyordu

ikinci el araç piyasasında geçtiğimiz yıl içerisinde gereğinden fazla yükselen fiyatlar araç almayı düşünenleri oldukça zor durumda bırakmıştı. 1990 model bir aracın bile 60- 70 bin lira bandında fiyatlarla satılmaya çalışılıyor olması araç almak isteyen vatandaşları kara kara düşündürüyordu.

İkinci el araç pazarında benim aracım bundan daha fazla eder düşüncesi ile hareket eden 2. el aracı olanlar fiyatların üstüne her geçen gün biraz daha kâr koymaya devam ediyorlardı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde her ay üstüne %4 koyarak kazandıran en kârlı piyasa olan ikinci el araç piyasası, bir dönem dolar, borsa ve altından çok daha fazla ve kısa vadede kazandırıyordu.

Fiyatlar Yüzde 15 Düştü!

Yurt dışından yeni araçların ülkeye giriş yapamaması gibi sorunları fırsat bilen ikinci el araç sahipleri için şimdilerde kara kara düşünme zamanı. Elindeki aracı değerinin üstünde satmaya çalışan için haberler kötü. 

Bir süredir durgun olan ikinci el araç pazarından fiyatlar düşmeye başladı. Yakın bir zaman içerisinde sıfır araçların gelmeye başlayacağı haberi paylaşılmıştı. Bu haberin ardından yüksek fiyatlardan da rahatsız olan araç alıcıları ellerindeki parayı bekleterek yeni araç almayı düşünmeye başlayınca piyasada da durgunluk başladı. Şimdiler yüzde 15 oranında yaşanan düşüş, ilerleyen süreçte daha da düşmeye devam edecek.