• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C

Saatcı “Sanatçının Gözünü Siyaset Kör Ettiyse, O Adamdan Sanatçı Olmaz”

Saatcı “Sanatçının Gözünü Siyaset Kör Ettiyse, O Adamdan Sanatçı Olmaz”
Şair Sunay Akın'ın "Fethiye'deki kültürel etkinlikler yeterli değil" açıklamasına tepki gösteren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, "Sanatçının...

Şair Sunay Akın'ın "Fethiye'deki kültürel etkinlikler yeterli değil" açıklamasına tepki gösteren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, "Sanatçının gözünü siyaset kör ederse, o adamdan sanatçı olmaz.Sanatçı bindiği eşeğin türküsünü söylemez. Objektif bakar, eleştirel bakar, pozitif bakar ve ona göre değerlendirir" dedi.

Fethiye'de tüm kültürle uğraşanlar adına bunları söylediğini, açıklamalarından bir nebze bile alınmadığını dile getiren Başkan Saatcı, Fethiye Belediyesi'nin 18 yıldır hangi kültürel faaliyetleri yaptığını kendisine göndereceğini dile getirerek, "Biz bir tek şunu yapmadık, paraşütten keçi atlatmadık. Eğer bu kültürse, bunu da yaparız" diye konuştu.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, açıklamalarında şu ifadeler yer aldı; "Biz Fethiye'de 2004'ten beri kültürel faaliyetlere destek vermeye çalışıyoruz. Hiç alınganlık yapmadım ama geçen gün Sayın Sunay Akın Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde bir kitapevinin davetlisi olarak gelip burada çok güzel bir söyleşi gerçekleştirmiş. Ben başka bir programımla çakıştığı için katılamadım. Ancak daha sonra vermiş olduğu bir demeç, Fethiye'de kültürle uğraşan herkesin bu anlamda alınganlık yapmasını normal karşılıyorum. Büyükşehir yasasını biz çıkarmadık, kimin çıkardığı belli. Beldeleri de biz kapatmadık. Ben Fethiye Belediyesi'ne bağlı beldelerin isimlerini bile değiştirmedim. Gittiğim bütün beldelerde hiçbir belediye başkanı arkadaşımın koltuğuna oturmadım. Onların koltukları orada öyle kalır. Ben normal vatandaşın oturduğu yere oturur, giderim. Siz Fethiye'ye gelip Fethiye Belediyesi'nin şimdiye kadar kültürle yaptığı hiçbir işi araştırmadan soruşturmadan, "Fethiye'de kültür adına ne yapılıyor ki?" derseniz, kusura bakmayınama sanatçının gözünü siyaset kör ederse, o adamdan sanatçı olmaz.Siyaset siyasetçilerin, sanat da sanatçıların işidir. Sanatçı bindiği eşeğin türküsünü söylemez.Objektif bakar, eleştirel bakar, pozitif bakar ve ona göre değerlendirir. Kültürde siyaset yok. Kültür bir ülkenin, bir milletin tarihten geleceğe yaptığı yolculuğun bütün değerlerinin toplanmasıdır. Biz bir tek şunu yapmadık, paraşütten keçi atlatmadık. Eğer bu kültürse, bunu da yaparız"

Saatcı “Sanatçının Gözünü Siyaset Kör Ettiyse, O Adamdan Sanatçı Olmaz”

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim