Sabah Kahvesi İçiyorsanız bunu öğrendikten sonra bir daha içmeyeceksiniz zararı inanılmaz.

Sabah Uyanır uyanmaz içtiğiniz kahvenin zararını öğrenince bir daha içmeyeceksiniz! Bugüne kadar meğer hepimiz hata yapmışız..

Sabah Kahvesi İçiyorsanız bunu öğrendikten sonra bir daha içmeyeceksiniz zararı inanılmaz.
Yayınlanma Tarihi : 14 Mart 2021 07:00

Kimileri sabah aç karnına içilen kahvenin sinirlerimizi yatıştırdığından söz edip durdu yıllarca. Hatta aç karnına içilen kahvenin kilo verdirdiğine inanan bile.

Mide rahatsızlığım var normalde benim. Yani reflü. Buna rağmen sabah uyanır uyanmaz mutlaka bir fincan kahve içmeye çalışıyorum

İster Türk kahvesi olsun ister makine kahvesi. Bir şekilde içmeden kendime gelemiyorum. En azından ben öyle düşünüyordum.

Aslında mantıklı olan sabah kalkıp duş almak ve ardından kahve içmek. Ama bunu yapmak yerine kahve içiyorum. Ancak yapılan bir araştırma gerçekten kafamı karıştırdı.

Kahvenin sabah aç karnına içilmemesi gerektiğine dair bir uyarı. Aslında bir çok uzman kahvenin yemek sonrası içilmesi gerektiğini söylüyor.

Biz onu bile yanlış yapıyoruz yemek sonrası çatır çutur demlikte kaynatıp kana kana çay içiyoruz. Oysa bir çok uzman uyarısında çay yerine kahve için yemek sonrası diyor.

Konuyu fazla dağıtmadan yapılan araştırmanın detaylarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte herkesin bilmesi gereken o bilgiler:,

Birleşik Krallık'taki Bath Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, sabah aç karna kahve içmenin vücuda etkilerini ele aldı. "British Journal of Nutrition" dergisinde yayımlanan sonuçlara göre, öncesinde kahvaltı etmek gerekiyor.

Profesör James Betts, başında olduğu araştırmayla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, kötü bir uykunun ardından hiçbir şey yemeden kahve içmenin kan şekeri kontrolünü önemli ölçüde zayıflattığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Neredeyse yarımız sabah uyanıp, hiçbir şey yapmadan önce kahve içiyor. Ne kadar yorgunsak, kahve de o kadar sert oluyor. Ancak bugüne kadar bu davranışın vücudumuza, özellikle de metabolizmaya ve kan şekeri kontrolüne etkisi konusunda kısıtlı bilgimiz vardı.

Bunu engellemek için kötü bir uykunun ardından ilk olarak kahvaltı etmek gerekiyor. Daha sonra eğer ihtiyaç duyulursa kahve içilebilir.

Çalışmaya katılan 29 kişi farklı gece uykularına tabi tutuldu. İlk deneyde gece 11'le sabah 7 arasında düzgün bir şekilde uyuyan bu kişilere, sabah kahvaltıda alınacak kaloriye eş enerji içeren şekerli içecek verildi.

İkinci deneyde saat başı uyandırılarak iyi uyku çekmeleri engellenen katılımcılara sabah yine aynı şekerli içecek verildi.

Bir önceki deneyde olduğu gibi, üçüncü deneyde de katılımcıların kötü bir şekilde uyumaları sağlandı. Fakat bu sefer sabah önce koyu şekersiz kahve, yarım saat sonra da şekerli içecek verildi. Ardından bu kişilerin kan şekerleri ölçüldü.

İyi ya da kötü uykunun deneklerin kan şekeri üzerinde çok az fark yarattığı saptanırken, kötü uykunun ardından kahve içmenin metabolizma üzerinde olumsuz etkisi olduğu ve vücudun kan şekerini işleme yeteneğini yüzde 50 azalttığı belirlendi.

Profesör James Betts, deneyde verdikleri şekerli içeceğin ortalama bir kahvaltı kadar karbonhidrat içerdiğini hatırlatarak, "Çoğu kahvaltı karbonhidrat bakımından zengin.

Diğer kahvaltılarda da benzer etkiler gözlemek mümkün. Ancak daha az şeker ve karbonhidrat içeren bir kahvaltı yaptıysanız, bu kahvaltıdan sonra sizin kan şekerinizde meydana gelen fırlamayı kesinlikle azaltacaktır" ifadelerini de kullandı.

Deneyde kullandıkları kahvenin sütsüz olduğunu belirten Betts, süt koysalardı da sonuçlarda çok büyük bir değişiklik olmayacağını ifade etti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.