Sabah uyandığınızda kahve içiyorsanız bunları öğrenince bu alışkanlıkta vazgeçeceksiniz

Güne kahve içerek başlıyorsanız bu bilgileri öğrenmenizde faydalı olacaktır. Akıllarda olan, ‘Aç karnına kahve içmek zararlı mı?’ sorunun cevabı…

Sabah uyandığınızda kahve içiyorsanız bunları öğrenince bu alışkanlıkta vazgeçeceksiniz
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2021 10:48

Çok fazla insan güne kahve içerek başlıyor. Kahvenin belirli oranda tüketildiğinde faydalı olduğunu herkes biliyordur. Buna rağmen aç karnına tüketilen kahveler sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor.

Ulusalpost'da yer alan habere  göre : Oluşacak olan sorunların birçoğu bağırsakta ve sindirim borusunda beliriyor, fakat etkileri çok daha ileri seviyede olabiliyor. İşte aç karnına tüketilen kahvenin zararları;

Mide ve Bağırsak Problemleri

Midede, tüketilen besinlerin sindirilmesi için hidroklorik asit bulunmaktadır ve kahve tüketildiğinde bu asit miktarı artmaktadır. Boş bir midede asit artışını karşılayacak bir şey olmadığından bir zaman sonra vücut hidroklorik asit üretimini azaltıyor. Bundan dolayı sindirimde yavaşlama meydana geliyor ve vücuttaki sindirilmemiş besinleri yiyen bakteriler hidrojensülfit (çürüyen yumurta kokusu) üreterek çok kötü kokulu gazların oluşmasına neden olacaktır. Gaz durumu sadece başlangıçtır.

Mide asit seviyesindeki yükselme, hazımsızlık, yanma ve bağırsak irritasyonu olasılığının armasına neden olur. Uzun süre devam ettiği durumlarda reflü, irritabl bağırsak sendromu ve ülsere kadar neden olabiliyor.

Buradaki suçlu aslında kafein değildir, yukarıdaki sorunların oluşmasında kafein içeren diğer ürünlerin etkisi olmuyor. Aksine kafeinsiz olan kahvelerin mide ve bağırsak sistemine etkisi, kafeinli olan kahvelere göre daha kötü. Bur sorunların kaynağı ise kahvelerin içerisindeki çeşitli asitler, enzim ve yağlardır.

Kafein, sıvıların vücuttan atılma süresini hızlandırarak böbreklerin vücut için önemli olan mineralleri emmesi için yeterince zaman bulmasına yardımcı oluyor.

Beslenme Sorunları

Japonya’da Yokohama Şehir Üniversitesi Tıp Bölümü’nde gerçekleşen araştırma, kahvenin ‘’gastrit boşalma’’ (besinin olması gerekenden daha hızlı bir şekilde karından çıkması) kolaylaştırdığını kanıtlamıştır. Besin, bağırsaklarda yeterince kalmadığında mineral ve vitaminler düzenli bir şekilde emilemeyerek beslenme eksiklikleri gibi durumlara neden oluyor.

Kafeinsiz ve normal kahvenin sindirim üzerindeki etkileri şu noktada ayrışmaktadır; Kafein, sıvıların vücuttan dışarı atılma sürecini hızlandırarak böbreklerin, magnezyum, kalsiyum, çinko ve diğer mineralleri emmek için yeterli zaman bulamamasına sebebiyet veriyor. Magnezyum eksikliği durumunda, anksiyete depresyon, kan pıhtılaşması, astım, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları, kronik yorgunluk, migren, kronik ağrı, kemik erimesi, kısırlık ve diş çürümesi gibi sorunlara sebebiyet verdiği klinik olarak kanıtlanmıştır.

Anksiyete ve Depresyon

Sabahları aç karnına kahveye ihtiyaç duyan bireyler, kafeinin ayıltan etkisi için tüketiyorlar. Diğer taraftan ise kafein, inksiyete ve depresyonu farklı şekillerde artırmaya sebep oluyor.

  • Stres hormonu olan kortisol, norepinefrinin ve epinefrinin düzeyinin artmasına neden olabiliyor.
  • Sakin ve mutluluk duyguları ile bağdaştırıldığı nrotransmiterinin ve serotonin üretimini engelleyebiliyor. En popüler anridepresan ilaçlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleridir ve de beyindeki serotonin düzeyini yüksek tutmaktadırlar.
  • Sakin kalmak ve düşük stres seviyeleri ile ilgili olarak GABA adlı diğer bir kimyasalın da düzeyini bozmaktadır.
  • B vitaminleri sekresyonunu hızlandıracak ve geriye kalanlarında emilimini bozacaktır. B vitaminleri, ruh hali regülasyonu, rahatlama ve de stres yönetiminde oldukça önemli durumdadır.

Sonuç olarak ta sabahları sizi harekete geçirecek bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız, kahve dışında bir alternatif düşünmelisiniz. Özellikle mide – bağırsak problemleriniz varsa kesin olarak farklı bir yol bulmalısınız.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.