Sabahları Yorgun Uyanmayı Önlemek İsteyenlere Öneriler

Sabahları Yorgun Uyanmayı Önlemek İsteyenlere Öneriler

Sabahları uyanmak geceleri uyumak bilmeyenler için uzmanından on farklı tavsiye. Bu hataları yapıyorsanız uykuya dalmanız zorlaşabilir. Beyni aynı saatte uykuya programlayıp sabahları da dinç uyandırmak için mutlaka bu alışkanlıkları edinin.

Her sabah işe gitmek ya da güne başlamak için kendinizi yataktan çıkmaya ikna etmeye çalışarak mı uyanıyorsunuz? Bunun çok büyük ihtimalle sebebi gece uykusunu tam olarak ya da sağlıklı olarak alamamış olmanızdır. Gece uykusunu iyi bir şekilde almak için ise Sözcü gazetesine konuşan Memorial Ankara Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Doç. Dr. Levent Sütçigil’in on tavsiyesini hayatınıza uyarlayın.

Aynı saatte yatmaya dikkat edin

Doç. Dr. Levent Sütçigil’in aktardığına göre gece uykusu için ilk adımda planlanması gereken şey, uyku saatleridir. Ortalama yedi ya da sekiz saatlik uyku dinlenmeyi sağlayacağı için, sabah uyanılması gereken saate göre akşam ne zaman yatacağınızı planlayın. Örneğin sabah saat yedide kalkmak istiyorsanız akşam 23.00’te uyumuş olun.  Ve hafta sonu da dâhil olmak üzere uyku düzeninizi bu saatler dışına çıkarmayın. Yani hep aynı saatte yatıp aynı saatte kalkın.

Uykuya hazırlanın

Diğer bir dikkat edeceğiniz durum ise vücudu uykuya hazırlamaktır. Bunun için ilk adımda yattığınız yere yani yatak odanız, ya da sadece yatağınıza iş götürmeyin. Yatakta yatmak ya da yatak odasında bulunmak size işlerinizi hatırlatmasın. Bunun yanında yatmadan önce beyninize “uykuya hazırlanıyorum” mesajı verecek bir aktivite bulun. Çoğu kişi genelde ‘kitap okumayı’ ya da ‘ılık bir duş almayı’ tercih ediyor. Bu sayede yarım saat kadar sonrasında uykunuz kendiliğinden gelecek.

Işık veya ses olmasın

Ancak dikkat edilecek diğer bir husus da elektronik aletlerin ışıkları. Eğer odada sürekli bildirim sesi, telefon ya da bilgisayar ışığı, tablet sesi gibi etmenler varsa bunlar dikkatinizi dağıtacak ve uykuya girmenizi zorlaştıracaktır. Bu nedenle gece telefona bakmayın, çünkü ışığı melanin salgılamanıza neden olacaktır ve herhangi bir korkunuz yoksa tüm ışıkları engelleyin. Karanlık bir ortamda yatamıyorsanız da yumuşak gece lambaları edinin.

İlgili Haberler