Saç Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Meğer Saçı Yıkarken...

Saç Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Meğer Saçı Yıkarken...

Saç bakımı hakkında senelerdir doğru diye bunları yapıyoruz ancak hepsi koca birer yanlışmış! Saç bakımı hakkındaki bildiklerinizi sıfırlamanız gerekecek çünkü bu yanlışlar saça bir yandan da büyük zarar veriyor..

Saç bakımı hakkında doğru bildiğiniz har şeyi unutun! Her yerde dolaşan bu bilgiler aslında gerçeği yansıtmamakla beraber, kimileri saça gerçekten zarar veriyor.

Saçları kesmek hızlı uzamasını sağlamaz

Saç bakımı hakkında bilinen ilk yanlış, saçın kesildikçe daha hızlı uzamasıdır. Saçlar aslına bakarsanız budanan ağaçlar gibi değildir, yani kırptıkça daha gür çıkmaları gibi bir duru söz konusu değil. Yapılan işlem saçı daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmaktadır sadece. Çünkü zamanla ne kadar iyi bakarsanız bakı saçlarınızda kırıklar meydana gelecektir. Bu kırıkların da saçınızdan kırpılması saçınızı daha sağlıklı bir görüntüye kavuşturacaktır.

Kurutma makinesinden korkmayın

Diğer bilinen bir yanlış ise saçları kendi kendine kurutmaktır. Kabarmasını önlemek için kendi haline bıraktığınız saçlar aslında bekledikçe daha fazla kabarmakta ve çok daha kötü bir şekil almaktadır. Bunun yetine saçınızı biraz nemli kalana kadar kurutma makinesi ile kuruttuktan sonra kurutma makinesinin ayartını kısarak işleme biraz daha yavaş devam etmek istenilen etkiyi yağlayacaktır.

Güneş saçlara zarar verir

Saç rengini açmak için güneş ışığından yararlanarak aslında doğal ancak hiç de yararlı olmayan bir işlem gerçekleştiriyorsunuz. Doğal bir yöntem bunun sağlıklı olduğu anlamına maalesef gelmiyor. Hatta saç rengini açmanın her halükarda saçı yıpratacağını akılda bulundurmak gerekiyor. Güneş hem cilde hem de saçlara zarar vermektedir. Güneş ile açılan saç telleri daha da incelir ve zamanla çok daha kötü bir hale gelir.

Yıkamaktan çekinmeyin

Saçları her gün yıkamanın saçları yağlandırdığını mutlaka duymuşsunuzdur ancak bu bilgi de doğru değil. Saçları her gün yıkamakla saç yağlanmasının bir alakası yoktur. Saçların yağlanması tamamen hormonlara ve dış etkenlere bağlıdır. Saçı yıkamak saçı kirletmez aksine temizler.

Beyaz saçları koparmak daha fazla çıkmalarına neden olmaz. Ancak saçın tellerini koparmak hem saç yapısına hem de saçlara zarar vermektedir.