Saç Bakımında herkes uyguluyor Bu İçeriğe Dikkat Etmelisiniz Kansere Yol Açıyor

Saç bakımına herkesin önem vermesi gerekiyor. Ancak bazı ürünler kansere yol açabiliyor.. İşte herkesin bilmesi gereken önemli uyarı..

Saç Bakımında herkes uyguluyor Bu İçeriğe Dikkat Etmelisiniz Kansere Yol Açıyor
Yayınlanma Tarihi : 20 Ocak 2021 21:20

Saç bakımında herkesin bilmesi gereken önemli bir uyarımız var. Bugüne kadar kimse pek dikkat etmedi. Peki neydi o herkesin bilmesi gerekenler?

Saç bakımı yapayım derken sağlığınızdan olmayın! Saçınıza zarar vermekle kalmıyor üstüne birde bu hatalar kansere yol açıyor

Son dönemde saçlarında problem yaşayan insanların sayısında bir artış yaşanıyor. Oysa saç bakımında herkesin dikkat etmesi gereken bazı uyarılar var.

Saçlarımıza dikkat etmediğimizde dökülme ve kepeklenme gibi problemler baş gösterebiliyor.

Ancak saçlarımıza bakım yapalım derken saçımızın dokusuna zarar veren bazı ürünler olduğu gibi daha ciddi problemlere yol açan ürünler olabiliyor.

Kanser başta olmak üzere bir çok soruna aslında kendi elimizle davetiye çıkarıyoruz. Bu yüzden dikkat etmemiz gerekenleri sizler için bu haberimizde sıraladık.

Sizlerde saç bakımınıza dikkat edenlerdenseniz saç bakımı yaparken mutlaka bu uzman uyarılarını aklınızda bulundurun. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan sorunlar yaşayabilirsiniz. İşte bilmeniz gereken uyarılar.

Saç bakım ürünleri alırken içeriğinde paraben, sülfat ve fitalat olmamasına özen gösterin. İçeriğinde bu tarz maddelerin olduğu ürünler saça zarar verebilir. Daha kötüsü ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sodyum Lauril Sülfat (SLS) 

Bu madde, şampuan ve benzeri hijyen ürünlerinde köpürmeyi sağlar ve bizlerde arınma hissini yaratır.

Fakat bu madde, saç derisinin salgıladığı doğal sebumu yok ederek elektriklenen, kırılgan ve yıpranmış saç görüntüsünün ortaya çıkmasına neden olur.

Parabenler 

Bir çoğunuz paraben içeren ürünlerden uzak durmanız gerektiği konusunda uyarı almışsınızdır.

Paraben her ne kadar kozmetik ürünlerinde bakteri üremesinin önüne geçse de meme kanserine neden oluyor.

Piyasada şu an alabileceğiz bir çok ürün 'paraben free' olarak satılıyor ve bu sağlık için atılmış çok önemli bir adım. Kozmetik ve kişisel temizlik ürünü alırken üzerinde 'paraben free' yazdığından emin olsun. 

Formaldehit 

Formaldehit sadece şampuan ve benzeri ürünlerde değil ojede dahi kullanılan kanserojen bir maddedir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), saçlar ısı işlemi yapan cihazlarla yani fön makinesi ve saç düzleştirici gibi ürünlerle temas ettiğinde bu maddeyi açığa çıkartan saç kremlerine karşı uyarmıştı.

FDA tarafından yapılan uyarıda, kozmetik ürünleri satın alırken içeriğinde formaldehit, formalin ve metilen glikol olup olmadığına dikkat edilmesini vurgulamıştı.

Dimetikon 

Sağlıklı görünen saçlara ulaşmak için bir çoğumuz silikon bazlı ürünleri satın alıyoruz.
Ancak bu tarz ürünlerin sağlımıza etkisi oldukça büyük.

Dimetikon saç jölesi, saç kremi, saç boyası gibi ürünlerde bulunan bir tür silikondur. Bir çoğu uzman tarafından zararsız olarak kabul edilse de aslında öyle değildir.

Silikon maddesi, saç üzerinde adeta bir kaplama oluşturarak saçın daha parlak görünmesini sağlasa da saçınızın nem ve besin maddelerinden yararlanmasının önüne geçiyor. Bunun sonucunda da saçınız daha ağır ve cansız bir hal alıyor.

 

İlgili Haberler