Saç Dökülmesi nasıl durdurulur? Saç Çıkaran yöntemler nelerdir?

Saçta belli bir miktar dökülme normaldir ancak kimimiz için durum normalden fazlası olabiliyor. Stres, beslenme düzeni, iş hayatı sağlımızı elimizden aldığı gibi saçımızı da alıp götürüyor. İşte saçlarım dökülüyor diye korkanlara saç çıkartan tüyolar.

Saç Dökülmesi nasıl durdurulur? Saç Çıkaran yöntemler nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2020 17:35

Seyrek saçlı olmak pek çok kişinin rahatsız olduğu, özgüvenini etkileyen bir durum. Bol, sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak bazıları için bu sadece hayalden ibaret kalmaktadır. Çünkü mevcut saçlar dökülür ve yerine yeni saç çıkmamaktadır.

Saç demek sadece kıl taneleri demek değildir ve bu da insan üzerinde olumsuz bir etki bırakır. Dış görüntüyü tamamlayan saç, olmadığında sosyal hayatta çekimser ve ezik hissetmeye bile sebep olabilir. Peki, genetik ya da başka bir sebepten saçları dökülen ve yerine yenisi çıkmayan kişiler için saç çıkarma yöntemleri nelerdir?

1- Soğan Mucizesi

Soğan, en az insanın varlığı kadar eski olan ve çok fazla amaca hizmet eden bir bitki türüdür. Saçı dökülen ve çıkmayan kişiler de soğanı saç çıkarmak için kullanmıştır. Soğan içinde barındırdığı kükürt maddesi sayesinde saç derisinde kan dolaşımını sağlıyor ve yeni saç çıkması için gerekli olan kolajen maddesinin salınımını arttırıyor.

Bir araştırmaya göre iki ay düzenli olarak saç derisine soğan suyu uygulayan kişilerin hem saç kırandan kurtulduğu hem de yeni saçlarının çıktığı tespit edilmiştir. Evde ki imkânlarla soğanın suyunu süzüp içerisine lavanta esans yağı ve bir tatlı kaşığı balı katıp düzenli saç derisine uyguladığınızda, yeni saçlarınızın çıktığını fark edeceksiniz. Bu karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayın ve kafanıza streç film çekip 1-2 saat bu şekilde bekleyin. Sonrasında şampuanla yıkayın ve bu tarifi düzenli olarak saç derinize uygulayın.

2- Saç Çıkaran Isırgan Otu

Bir diğer saç çıkarmak için kullanılan mucize ise ısırgan otu. Isırgan otunun saç çıkarmakta etkili bir yöntem olduğu uzun yıllardır bilinen bir gerçek olsa da, saça uygulama yöntemi çok az kişi tarafından doğru biliniyor. Hâlbuki ısırgan otu ile saç çıkarma yöntemi çok basittir. Aktardan alınan ısırgan otu yağı, saç diplerine masaj yaparak uygulandıktan sonra, 4-5 saat bu şekilde beklenmelidir. Sonrasında saçlar yıkanabilir. Bu yöntem hafta da üç kez düzenli uygulandığında olumlu sonuç alınacaktır.

3- Olmazsa Olmaz Sarımsak

Sarımsak her derde deva bir bitki olmakla beraber, saç çıkarma konusunda da oldukça tecrübelidir. Öyle ki sadece yeni saç çıkarmakla kalmaz, bulunan saçlarında dökülmesini engelleyerek kellikle savaşır. Saç derisinde bulunan toksinleri yok eder ve kan dolaşımını sağlayarak yeni saçların önünü açar. 1-2 diş sarımsağı havanda döverek posası çıkarılır. Sonrasında suyunu süzüp içerisine eczaneden alınan E vitamini takviyesi ve birkaç kaşık hakiki zeytinyağı katılmalıdır.

Bu karışım kafa derisine uygulandıktan sonra 1 saate yakın beklenmelidir. Sonra saçlar yıkanabilir. Bu karışım haftada 3 gün kullanıldığında saç diplerini uyardığı ve yeni saç çıkardığı tespit edilmiştir.

4- Sıfıra Vurmak

Saçları seyrek ve dökülen biriyseniz, saç çıkarmak için bu yöntem tam size göre. Saçlarınızı tamamen sıfıra vurmak işe yarayabilir. Bu yöntem yeni çıkan saçların daha gür, sağlıklı ve güçlü çıkmasını sağlar.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler