Saç Dökülmesi Neden olur, Nasıl Engellenir? İşte En etkili yöntem saçınızı yıkarken...

Saç Dökülmesi Neden olur, Nasıl Engellenir? İşte En etkili yöntem saçınızı yıkarken...

Saç dökülmesi birçok insanlarda görülen ve insanları rahatsız eden bir sağlık problemidir. Peki, saç dökülmesinin nedeni nedir ve engellemek mümkün müdür?

İlkbahar aylarındaki sert diyetlerin saç dökülmesine neden olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Esra Kural, saç dökülmesinin de kadınların sosyal hayatlarını ve psikolojilerini etkilediğini açıkladı.

Saç dökülmesine neden olan en büyük etkenin, D vitaminin eksikliği ve A vitaminin fazlalığının da etken olabileceğini dile getiren Özel İbni Sina Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Esra Kural, özellikle multivitamin alımına dikkat edilmesi gerektiğini de dile getirdi.

Tiroid hastalığı başta olmak üzere birçok hormonal sıkıntılarında saç dökülmesine neden olabileceğini söyleyen Uzman Dr. Esra Kural, ’’Saç dökülmesi strese sebep olurken, stres te saçı döken sebepler arasındadır.

Zayıflamak için yapılan kısa sürede kilo kaybedilmesine yol açan sıkı diyetler de saç dökebilmektedir. Bunun için dengeli beslenme saç için oldukça önemlidir.

Sigara içmek de yine saç sağlığını olumsuz etkileyen faktördür.’’ sözlerini dile getirdi.

Sık Yıkamak Saç Dökmez


Sık yıkamanın saç dökmediğini ve her dökülen saç için panik olmamanın gerektiğini belirten Esra Kural, ‘’Günde 100 – 150 saç telinin dökülmesi normaldir. Sağlıklı saçlar için doğru şampuan kullanımı önemlidir. Sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de şampuan seçimidir. Yağlı olan saçlar için anyonik gruptan lauryl sulfates içeren şampuanlar seçilebilir ve bebekler için de gözü yakmayan betaines içeren ampoterik surfaktanların seçilmelidir.

Kullanılan şampuanın PH değeri oldukça önemlidir. PH, kıl şaftında şişmeler ve kabarıklık gibi durumlar oluşturacağından, kıl şaftına hasar verecektir. Bundan dolayı alkali PH değeri 5.5’i geçmemelidir. Şampuanların içeriklerinde provitaminler, vitaminler ve güneş kremli önemli olarak ön plana çıkar. Hayır bunlar sadece pazarlama amaçlı bir şekilde ön plana çıkan maddelerdir.

Şampuanlar saçta çok kısa süre kaldığı için provitaminler güneş koruyucuların etkili olabilmesi için gerekli sürede temas olmadığından dolayı etkileri de pek olmuyor.’’ şeklinde açıklama yaptı.

Saç Nemlendiricisi Kullanımı


Saç kremi kullanılması konusunda yanlış bilgilerin olduğunu dile getiren Kural, ‘’Saç için en iyi nemlendirici ‘sebum’ denilen saçın kendi yağıdır. Ticari nemlendiricilerde sentetik ve doğal olan birçok yağ kullanılmaktadır. Slikone türevi olan dimeticone bunların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra birçok bitkisel yağ da nemlendiricilerin içerisine katılmaktadır.’’ dedi.

Saç Kırılmalarına Karşı Hindistan Yağı


Kura, Hindistan cevizi yağının saç kırılmalarına karşı koruyucu etkisi olduğunun tespit edildiğini belirterek, ‘’Günümüzde argan yağı olukça popüler olmakla birlikte bununla ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Saçımız normalde negatif elektrik yükleri ile yüklüdür ve nemlendiriciler de pozitif yüklüdür. Dolayısıyla buda saçımızı nötralize etmektedir.

Bu elektriklenme de dolaşma, matlık ve kırılma gibi birçok istenmeyen durumu yok eder. Bunun dışında polimerler, glikol, propilen, gliserine ve ipek proteini gibi nemlendiricilerde bulunan maddeler kısa süreli olsa da kıl şaftını onaracaktır. Bu sebeple de mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.’’ sözlerini söyledi.

Saçlarınızı Sıcak Suyla Yıkamayın


Sıcak suyun saça ve saç derisine zararlı olduğunu dile getiren Kural, ‘’ Saçlarımızı yıkarken ılık su ile yıkayalım. Ilık su ile yıkanan saçların daha parlak olduğu tespit edilmiştir. İlk olarak saçlarınızı ılık su ıslatın. Sonrasında az miktarda şampuanı avuç içinize yaydıktan sonra saçlı deriye eşit bir şekilde yayarak yıkayın’’ diye konuştu.

Saçlar Islak Taranmamalı


Saçı taramanın ve fırçalamanın da doğru yöntemlerle yapılmadığı durumlarda saça zarar vereceğini belirten Kural, ‘’Düzensiz dişli metal ve tahta taraklardan ziyade plastik ve yumuşak düzenli dişli taraklar tercih edilmelidir. Saçı ıslakken taramak, saça zarar verebilir.’’ İfadelerini de ekledi.

Doğal Kurulamanın Önemi


Saçın doğal yoldan kurutulması gerektiğini dile getiren Kural, ‘’Saç kurutma makinesi kullanıldığı zaman ısı seviyesinin orta seviyede olması gerektiğini söyledi. Tek bir bölgeye sürekli olarak uygulamak yerine hareket ettirerek 15 cm uzaktan tutulması gerekmektedir. Düzleştirici ve perma yapıcı maddelerin sıcaklığı da saça zarar vermektedir. Sıcaklığın 190 derecenin altında olmasına dikkat edilmelidir.

Kullanılan saç tokaları, saç bantları ve klipsler sert ve sıkı olarak bağlandığında saça zarar vererek kopasını ve kırılmasını sağlayacaktır. Saça uygulanan şekil verici jöle, sprey ve briyantin gibi kozmetik ürünlerinin içeriği önemli olmakla birlikte çoğunlukla saça zarar veren ürünler değildir. Ancak bazı briyantin komedonejik denilen gözeneklerin tıkanmasına sebep olarak, özellikle sivilce yapmaktadır’’ dedi.

Ulusalpost.com - Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz... 

İlgili Haberler