Saç ekimi ağrı yapar mı? Saç ekimin yan etkileri nelerdir?

Saç ekimi sonrasında ağrı hssedilir mi? Saç ekimi işleminde lokal anestezi uygulandığı için işlem esnasında şiddetli ağrılar hissedilmez.

Saç ekimi ağrı yapar mı? Saç ekimin yan etkileri nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2020 02:49

Saç ektirme nedir? Saç kökünün özelliğini kaybettiği alanlara mikro cerrahi yöntemleri ile sağlıklı saç köklerinin nakledilmesi işlemine saç ekimi denilir.

Saç ekimi, saç dökülmesi problemi yaşayan kişilere uygulanan doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur.

Saç Ekimi Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

Saç ektirme ağrılı bir işlem midir? Saç ekimi işleminde lokal anestezi uygulandığı için işlem esnasında şiddetli ağrılar hissedilmez. Ancak saç ekiminden 6-7 saat sonra anestezinin etkisi azalmaya başlar. Ardından zonklama şeklinde hafif şiddetli ağrılar hissedilebilir. Bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla kolayca atlatılabilir. Bu nedenle saç ektirme ağrılı bir işlem kabul edilmez.


Saç Ekimi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi işlemi yapılırken ihtiyaç duyulan saç kökleri ense (verici) bölgesinden alınır. Tüm saç kıllarının sadece ense bölgesinden ve tek seansta alınması doğru değildir. Çünkü, saç ektiren kişi daha sonraki yıllarda 2'nci ya da 3'üncü seanslara ihtiyaç duyabilir. Doğru bir planlama yaparak saç kökü alınan verici bölge etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Saç ekilecek bölgenin ve ihtiyaç duyulan saç miktarının doğru tespit edilmesi de çok önemlidir. Ayrıca, saç ekimi yapılırken kişinin yaşı, yüz hatları ve saç modeli mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra Uyulması Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi işleminden sonraki ilk hafta çok kritiktir. Bu süreçte saç ekimi yapılan alana sert bir şekilde dokunulmamalıdır. Hatta, kaşıma ve sürtünme gibi hareketlerden de kaçınılmalıdır. Ayrıca, kişinin yatış pozisyonu da çok önemlidir. Saç ektiren kişinin işlemden sonraki ilk 7 gün boyunca sırt üstü uzanmaması ya da uyumaması gerekir. Aksi takdirde ekilen saç kökleri zarar görebilir. Diğer yandan, 1 hafta boyunca saç ekilen bölgenin aşırı güneşten ve yağmurdan korunması gerekir.

Ağır egzersizler, yüzme, hamam ve sauna gibi aktivitelerden de 1 ay boyunca uzak durulmalıdır. Jöle, sprey ve saç boyası gibi ürünlerin saç ekiminden sonraki ilk 3 ay içinde kullanılmaması gerekir. Saç ekimi işleminden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de saç tıraşıdır. Saç ekiminden sonraki ilk 6 ay süresince yalnızca makasla saç tıraşı olmak gerekir. Kesinlikle tıraş makinası ve ustura kullanılmamalıdır.

Saç Ekimi Sonrasında Süreç Nasıl İşler?

Saç ekimi yapıldıktan 2 gün sonra saç kökleri yeni yerlerine tutunmaya başlar. İlk hafta saç diplerinde kabuklar oluşur. Fakat 1 hafta - 10 günlük bir sürede saç derisi iyileşir. Saç ekimi yapılan bölgede 15 gün - 3 ay arasında saç dökülmesi görülebilir. Ancak bu saç dökülme süreci normal bir süreçtir. İlk saç kılları 4'üncü aydan itibaren yavaş yavaş uzamaya başlar. Ekilen saçların gerçek şeklini alması ise yaklaşık 1 - 1,5 yıl kadar sürebilir. Ayrıca, saçlar uzadıkça hacmi ve kalınlığı da artar.

Görüldüğü gibi saç ektirme ağrılı bir işlem değildir. Aksine herkes için rahatlıkla uygulanabilecek pratik bir işlemdir.

Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.