SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Doç. Dr. Erdem GÜVEN saç ekimi hakkında bilgi verdi.

Yoğun şekilde saç kaybına uğrayan kişiler için en etkili çözüm saç ekimi yapılmasıdır. Bu işlemin uzman bir ekiple yapılması halinde başarılı sonuçlar alınabilir. Saçların yoğun olarak bulunduğu ve genetik olarak dökülmeyen yerlerden alınacak saç köklerinin seyrekleşen ya da boşalan alanlara ekilmesiyle yapılan saç ekimi günümüzde daha konforlu şekilde uygulanmaktadır. Saç kaybı olan kişilere kesin çözüm sunan ağrısız ve iz bırakmayan bir uygulamadır.

Saç ekimi nasıl uygulanır?

Saç ekimi saçlı alandan aletler kullanılarak saç köklerinin yuvarlak kesilerle alınması ve saçsız bölgeye ekilmesiyle yapılır. FUE yöntemi günümüzde saç ekimi alanında en fazla kullanılan tekniktir. Eski yöntemden farklı şekilde saç köklerinin alınma şekli değişik olduğundan daha fazla zaman kazandırmaktadır. Motora bağlı olan punch kalemiyle istenen hızda devir ayarlanabilir. Uçların kalınlıkları değiştirilip doku derinliği motor sayesinde ayarlanabilir. Bu nedenle derinliğin sürekli kontrol edilmesine gerek kalmaz. Bu yöntemde motor kullanıldığından grefler daha sık alınmakta ve aynı alandan daha fazla gref çıkarılmaktadır. Motor kullanıldığı için çoklu saç teli olan kökler zarar görmeden çıkarılır. Bu foliküler ölü tenin bütünlüğünü koruyabilir.

Saç ekiminde en önemli unsurlar nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi sayesinde kullanılan yeni yöntemlerle daha sağlıklı ve konforlu saç ekimi yapılmaktadır. Bu işlem tecrübe ve özen isteyen bir çalışma gerektirir. Saç ekiminin doğal açıya ve yönüne göre ekilmesi, ekim yapılacak saç köklerinin fazla bekletilmeden hızla nakledilmesi gerekir. Saç ekimindeki aşamalar hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Bu operasyon tecrübe ve tıbbi donanım gerektirdiği için saç ekiminin yapılacağı merkezin doğru seçilmesi gerekmektedir. Saç ekiminin hastanede ameliyat ortamında yapılması gerekir. Bu yasal bir zorunluluktur. 6-8 saat süren operasyonla hastalar ağrı çekmeden işlem tamamlanır. Saç ekiminden sonra ağrı kesici kullanmaya gerek kalmamaktadır.

Saç ekiminden sonra

Saç ekimi tamamlandıktan sonra dokunun alındığı bölge özel bir sargıyla kapatılarak dış ortamla teması engellenir. Hastaların hastanede kalmasına gerek yoktur. Hastaların operasyondan sonra en az 2 gün dinlenmesi gerekir. Yapılacak kontrolden sonra saçlar yıkanabilir. Saç ekilmiş alana sürülen bir losyonla kurumuş kanlar yumuşatılarak durulanır. Ardından medikal bir şampuanla saçlar yıkanır. Yıkama sırasında sadece avuç içi ve parmaklar kullanılmalıdır. Saçların kurulanması da kağıt bir havluyla yapılmalıdır. Her gün saçlar bu şekilde yıkanarak 15 gün sonra normal yıkama düzenine geçilebilir. Saç ekiminden sonra 3 hafta içinde saçlar kırılarak dökülür. Bu aşamadan sonra 8-10 ay sürecek büyüme dönemi başlar.

 Kaynak : http://www.estecenter.com/