• BIST 101.327
  • Altın 260,431
  • Dolar 5,6710
  • Euro 6,3615
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 32 °C

Saç ekiminde canlılığa dikkat! PRP nedir?

Saç ekiminde canlılığa dikkat! PRP nedir?
Dr. Levent Acar, saç ekimi ve PRP son yıllarda FUE ile yapılan işlemlerde tek seansta yüksek sayıda saç kökü nakli memnuniyet verici sonuçlar sağladığını ve kısa sürede saç ekimi yoğun talep edilen bir uygulama haline geldiğini söyledi.

Platelet Rich Plazma'nın (PRP) doku iyileşmesindeki rolüyle birçok tıp dalında tedavilerdeki yerini aldığını belirten Dr. Levent Acar, “Özellikle doku yaralanmalarında örneğin futbolcuların diz sakatlıklarında dokuyu normalden 2 kat hızla iyileştirmesi dikkat çekmiştir. PRP içerisindeki faktörler, uygulandığı hasarlı dokudaki kök hücrelerini uyarır ve canlandırır. Bu uyarı sayesinde vücut kendi yenilenme mekanizmalarını harekete geçirir” dedi.


Saç ekimi işleminde, 4 önemli alanda avantaj sağladığını söyleyen Acar, avantajları şöyle sıraladı:
“Alınan saç köklerinin ekilmesine kadar geçen sürede (2-3 saat) en doğal ortamda daha canlı kalması ve zarar görmemesi, saç alınan bölgelerin daha hızlı iyileşmesi, bölgedeki ince ve cansız tüy şeklindeki saç köklerini uyararak canlandırması, yeni ekilen saç köklerinin ekildikleri dokuya daha hızlı uyum sağlaması.”


Saç ekiminde uzun yıllardır çözülemeyen en önemli problem ekilmek üzere çıkarılan saç köklerinin canlılığını yitirmeden ve zedelenmeden tekrar ekilmesi olduğunu vurgulayan Acar, “Uzun süre dışarıda bekletilen saç kökleri doğala en uygun ortamda bekletilirse canlılığını korur. PRP kullanımının en önemli avantajı ekilmek üzere toplanan saç köklerinin en doğal ortamda bekletilmesidir. Böylelikle saç kökleri uzun süre nemli kalır, oksijenlenir ve vücudun doğal asit alkali dengesinde saklanmış olur. PRP içerdiği 7 ana kök hücre uyarıcı büyüme faktörü ile hem dış ortamda saç kökünün sağlam kalmasını sağlamakta hem de ekildiği yerde içerdiği yeni mikrodamar oluşturucu büyüme hormonuyla kısa sürede saç köklerinin oksijen ve besin alımını sağlamaktadır” diye konuştu.


PRP nedir?
Acar, “PRP ayrıca ekim yapılan bölgede seyrek ve cansız tüy şeklinde saçlar mevcutsa bu saçların da canlanmasına ve uzamasına yardım etmektedir. Bunun yanı sıra PRP sizin kendi kanınızdan elde edildiği için herhangi bir yan etkisi yoktur ve alerji yada herhangi bir reaksiyona neden olmaz. Bu nedenle yüksek güvenlikle ve rahatlıkla herkeste kullanılabilmektedir. Merkezi Amerika’da bulunan Uluslararası Saç Cerrahları Birliği yayınladığı bilimsel çalışma ile saç ekim işlemi esnasında PRP’nin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ülkemizde de birçok estetik uygulama ve saç problemlerinde PRP kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim