Saç sağlığı nasıl korunur? Saç dökülmesini durdurmak için bilmeniz gereken 11 şey

Her kadının hayalidir güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak ama farkına varmadan saçınıza zarar veriyor olabilirsiniz! Bu11 faydalı bilgi ile saçınızı baştan aşağı canlandırabilirsiniz.

Saç sağlığı nasıl korunur? Saç dökülmesini durdurmak için bilmeniz gereken 11 şey
Yayınlanma Tarihi : 22 Aralık 2020 18:48

Her kadın güzel, yumuşak ve sağlıklı saçlara sahip olmayı ister. Bu hedefe ulaşmanın en kesin yolu dengeli bir diyet ve devamlı olarak uygulanacak iyi bir tedavi rutinine sahip olmaktır.

Ayrıca saçınıza bilmeden zarar verebilecek bazı hatalar da yapıyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek ve hem güzel hem de sağlıklı saçlara sahip olmak için uygulamanız gereken 11 bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Kimyasallardan Kaçının 

Şampuan formüllerinde saçı temizlemeye ve fazla yağı gidermeye yardımcı olan çeşitli kimyasal bileşenler bulunur. Sorun şu ki, saç uçları doğal olarak çok az yağ içerirler ve  bu kimyasal bileşenlerle temas ederek daha da kuru bir hale gelebilirler.

Saçınızı yıkarken şampuanı doğrudan saç derisine uygulayın ve köpüğün köklerden saç uçlarına doğru akıp gitmesine izin verin. Bu sayede saçınıza zarar vermeden kirleri gidermiş olursunuz.

2. Saç Kremini Saç Köküne Uygulamayın 

Bu çok sık yapılan bir hatadır. Saç kremi saç diplerindeki gözenekleri tıkayabilecek çeşitli maddeler barındırır. Bu da saç dökülmesi ve kepek gibi bir dizi hasara neden olur. Özellikle kısa saçlı kişilerde bu yaygın bir problemdir. Saç kreminin sadece saç tellerine, özellikle de saç uçlarına uygulanması gerekir. Öte yandan saç kremini fazla miktarda kullanmaktan kaçınmalı ve saçınızdaki krem kalıntılarını çok iyi temizlemelisiniz.

3. Sık Sık Kuaföre Gidin 

Eğer saçınız kıvırcıksa ve doğru bir bakım yapmıyorsanız saçınız her zaman dağınık görünür ve tellerin birbirine dolanması çok daha kolaylaşır. Özellikle uzun ve canlı saçlara sahip olmak istiyorsanız düzenli aralıklarla kuaföre gitmeniz gerekmektedir. Saçınızı düzenli olarak kestikten sonra saçınız daha sağlıklı olarak uzar. Daha hızlı büyümez, sadece saçınızın uzama aşamasında kırılmış ve kuru kalmış saç uçlarını ortadan kaldırmış olur.

4. Saçlarınızın Hidrasyonunu İhmal Etmeyin 

Bu işlem için besleyici hidrasyon maskesini tavsiye edebiliriz. Saç kremi, telleri daha yumuşak hale getirmesi ve dolanmayı ortadan kaldırmasına rağmen, saçların ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin yerini alamaz. Besleyici maske bu anlamda yoğun bir etkiye sahiptir ve saçlara daha fazla güç, yumuşaklık ve parlaklık verir. Her 15 günde bir, köklere bulaştırmadan, sadece saç tellerine ve özellikle uç kısımlara uygulamalısınız.

Eğer yaptığınız maske ilk birkaç uygulama sonucunda iyi sonuçlar verdiyse; fakat sonra ilk etkisinden uzaklaştıysa ve hatta saçınızı ağırlaştırdıysa, aslında olan şey, maskenizin saçı besleme konusunda yetersiz kalmasıdır. Bu durumda besleyici maske ile Rekonstrüktif maske arasında geçiş yapılması önerilir. Besleyici maske, saçın sert ve güçlü olmasına yardımcı olur, ancak fazla kullanımı saçı sert bir yapıda bırakabilir. Rekonstrüktif maske ise, parlaklık ve yumuşaklık sağlar, ancak çok sık kullanılırsa saçı ağır ve opak bırakabilir.

5. Ürün Kalıntılarını Saçınızda Bırakmayın 

Kullandığınız bakım ürünlerinin saçınızı durularken tamamen çıkarılmaması, cansız ve hareketsiz saç tellerinin oluşmasına sebep olur. Ayrıca sağlığınıza da zararlı olabilir. Saçınızda uzun süre ürün kalıntıları ile kalmak, saç derisinde bir takım alerjik reaksiyonun gelişmesine neden olur. Ek olarak, bu kalıntılar saçınızdayken düzleştirici ya da kurutma makinesi gibi sıcaklık veren ürünletin kullanımı, saç tellerinizi kolaylıkla yakacaktır. Bunların önüne geçmek için saçınızı iyice durulayın ve gerekirse işleme yardımcı olması için geniş dişli bir tarak kullanın.

6. Saç Hergün Yıkanmalı Mı?

Aslında saçınızı her gün yıkamanın doğru ya da yanlış olacağına dair bir şey söylemek zordur. Saç yımama aralığı herkes için farklılık arz edebilir. Yıkama sıklığı aşağıdaki faktörlere bağlı olmalıdır:

- Saç Tipi ve Saç Derisi 

Kuru saçlar, daha güçlü bir hidrasyon işlemi ve daha az yıkama gerektirir. Yağlı saçlar ise, vücut tarafından üretilen ya da dış etkenlerin sebep olduğu fazla lipit ve atık birikimini gidermek için daha sık temizlenmeye ihtiyaç duyar.

- İklim

Havanın sıcak olduğu sahil bölgelerinde saçların çeşitli hasarlara maruz kalması sık yaşanan bir problemdir. Bunun için daha fazla bakıma ve daha sık yıkamaya ihtiyaç duyar.

- Saç Modeli 

İçeriğindeki maddeleri saça kolayca bırakan jeller, spreyler veya merhemler gibi birbirinden farklı tipte ve etkide saç şekillendirme ürünü kullanıyorsanız saçınızı daha sık yıkamalısınız.

- Yaşam Tarzı 

Salon veya dış mekan aktiviteleri yapanlar, saçlarında biriken dış maddeleri, fazla yağı ve ayrıca güneşin, klorun zarar vermesini engellemek, saç tellerini nemlendirmek ve onarmak için saçlarını günlük olarak (özellikle bu aktiviteleri gerçekleştirdikten sonra) yıkamalıdır. Spor yaparken saç bandı, buff vs. takarak saçınızı bu olumsuz etkilerden bir miktar koruyabilirsiniz.

Yukarıdaki durumlar sizin için geçerli olmasa bile, bilimsel araştırmalar gösteriyor ki saçlarınızı her gün yıkamakta pek bir sorun yoktur.

7. Saçınızı Islakken Taramayın

En yaygın hatalardan bir diğeri de tarama yöntemidir. Saçları yıkadıktan hemen sonra tarak veya fırça ile taramak yanlış bir uygulamadır. Fırça saç tellerine takıldığında, istemeden birçok hassas teli kökünden çekip koparırsınız.

8. Tarak ve Fırçanızı Daima Temiz Tutun 

Saçları fırçalarken çıplak gözle algılanamayan çok sayıda ölü deri parçacığı fırçaya tutunur. Bu ölü deri parçaları, çeşitli bakteri türlerinin birikmesi için mükemmel bir ortamdır. Mikroplar ve çeşitli bakteriler yapıştıkları fırça yardımıyla saç aralarına kolayca sızabilir. Bu yüzden fırçalarınızı ve taraklarınızı düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir.

9. Banyoda Sıcak Su Kullanmayın

Banyo yaparken sıcak su kullanmamaya dikkat edin. Zor geçen bir günün ardından sıcak suyun altına girip rahatlatıcı bir duş yapmak keyifli gelebilir. Ancak söz konusu saç sağlığı olduğunda, ideal su sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Sıcak su, sanılanın aksine, saçı daha fazla sterilize etme özelliğine sahip değildir ve uzun vadede saçı kırılgan ve kuru bırakmaya sebep olur.

En doğrusu ılık su kullanmaktır. Banyo bitiminde son bir kez soğuk suyla durulanmak da saç derisindeki gözeneklerin sağlığı için önemlidir. Saçınız bu sayede parlaklığını artıracak ve pürüzsüz bir dokuya sahip olacaktır.

10. Saçınızı Havluya Sararak Kurulayın 

İnsanlar genellikle duştan çıktıktan sonra saçlarını olabildiğince çabuk kurutmak istemektedir. Saçı havluyla sert hareketlerle kurulamaya çalışmak saçlarınızın kopmasına sebep olur. Doğru olan, saçtaki ıslaklığı önce ellerle hafifçe sıkıştırıp akıtmak, ardından pamuklu bir havluyla biraz bastırarak kalan nemi kurutmaktır. Önemli olan havluyu saçların üzerinde sallamadan, sabit tutarak kullanmaktır. 

Havluyu saçlarınıza iyice dolayın ve saçınızı 10 dakika kadar kurumaya bırakın. Bunu yapacak vaktiniz yoksa saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz ama cihazı asla saçınıza yakın tutmayın ve yüksek sıcaklık ayarında kullanmayın.

11. Saç Köklerinde Tarak ve Fırça Gezdirmeyin 

Saçınızı kafa derisinden itibaren fırçalarsanız düğümler oluşturabilir ve saç tellerini çekip kopartabilirsiniz. Bunu yapmak saç köküne de zarar verir. Saçları her zaman uçlardan köklere doğru fırçalama alışkanlığı kazanmak, saç tellerini dikkatlice açmak için en iyi yoldur.