Saç Uzatmak İstenlerden Kısa Saçlılara Kafaları Karıştıran Sorunun Cevabı! Saçlar Hangi Aralıkla Kestirilmelidir?

Saç Uzatmak İstenlerden Kısa Saçlılara Kafaları Karıştıran Sorunun Cevabı! Saçlar Hangi Aralıkla Kestirilmelidir?

Saçlarını uzatmak isteyenler de mutlaka belli aralıklarla saçlarını kestirmelidir. Kısa saçlılar da saç kesimlerini muhafaza etmek için bu aralıklara uymalıdırlar yoksa saçlarının modelinde istenmeyen görüntü bozuklukları oluşabilir....

Saçları uzatmak istiyorsanız farklı kestirme aralıkları veya aynı boyda tutmak istiyorsanız tamamen farklı bir kesim planı kurmanız gerekiyor. Peki saçlar hangi aralıklarla kesilmeli?

Kısa saç kolay kolay yıpranmaz. Ancak uzun saçlar gün içerisinde karışması, taranma veya ısıya maruz kalma gibi etkenlerle çok daha hassaslaşır. Bu nedenle tüm saç bakım önerilerinin arasında bir de "saçları düzenli kestirmek" yer alıyor. Saçları kestirmek sanıldığı gibi uzamasını hızlandırmaz. Saçlar ağaç gibi budanmamaktadır. Sadece kırıkları erkenden saçtan uzaklaştırıp çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Saç uçlarındaki kırıklar zamanla yukarı doğru çıkmaktadır bu nedenle saçlarınıza ne yapmak istiyorsanız ona göre aralıklarda kuaför uğramanız gerekiyor...

Sağlıklı bir şekilde uzatmak için

Saçlar uzadığı zaman bu uzunluğu muhafaza etmek isterseniz, altı ya da sekiz haftada bir kere saçlarınızı uçlarından aldırabilirsiniz. Çünkü saçlar uzadığında uzama hızları da buna paralel olarak yavaşlayacaktır. Saçlar uzadığı zaman daha fazla bakım gerektiğini de iyi biliyorsunuzdur, bu nedenle yapacağınız bakım da bazen saçlarınızı fazla uzatabilir. Bunu mutlaka dikkate alın.

Saç uzatmak istiyorsanız...

Diğer yandan uzun saçınızı daha da uzatmak gibi bir niyetiniz varsa saçlarınızı kestirme sürenizi sekiz ya da on haftada bir şeklinde değiştirebilirsiniz. Saçlarınızı bu şekilde bakımlı hale getirebilirsiniz çünkü aldığı model de giderek bozulacaktır. 

Kısa saçlılar modellerini muhafaza etmek için...

Kısa saçlıların modelleri daha belirgindir bu nedenle eğer kısa saçlar ile yolunuza devam etmek istiyorsanız kuaföre çok daha sık uğramanız gerekmektedir. Kısa saçlıların dört ya da altı haftada bir kez kuaföre görünmeleri iyi olacaktır.

Fazla işlem gören saçlar ne yapacak?

Ancak bir yandan da kendi hayat tarzınızı göz önüne alarak bir seçim yapmanız da gerekebilir zira bazı kadınların saçları diğerlerine oranla çok daha fazla işlem görür. Sürekli saç boyatıyor ya da ısıl işlemlere maruz bırakıyorsanız o zaman saç kestirme sıklığınız da biraz fazlalaşabilir.