Saçı Daha Canlı Gösteren ve Zarar Vermeyen Saç Boyama Önerileri

Saç boyarken, saçlarınızın hasar görmemesi ve pamuk gibi yumuşaklığını koruması için denenmiş önerileri sizinle paylaştık. Gelin hep birlikte saç boyarken dikkat edilmesi ve hangi ürünlerin tercih edilmesi gerektiğine bir göz atalım..

Saçı Daha Canlı Gösteren ve Zarar Vermeyen Saç Boyama Önerileri
Yayınlanma Tarihi : 31 Aralık 2020 09:00

Hemen hemen her kadın saç boyamak ister. Değişik renkli saçlara sahip olmak, çok büyüleyici ve keyiflidir. Fakat belli zaman aralıkları ile düzenli olarak saç boyamak, onları yıpratır. Bu yazımızda sizinle saçlarınızı kalıcı olarak kurutmadan ya da saçlarınızda hasar oluşturmadan nasıl boyayacağınıza dair ipuçlarını paylaşıyoruz.

Yarı Kalıcı Saç Boyası

Yarı kalıcı saç boyaları, saçın köküne derinlemesine nüfuz etmez. Bu nedenle saçların kırılmadan ve/veya hasar almadan boyanmasını sağlar. Yarı kalıcı saç boyası kullanarak saç renginizi değiştirecekseniz, kozmetik mağazalarında tercih edebileceğiniz çok fazla renk seçeneği bulunuyor. Fakat yarı kalıcı saç boyaları, çok güçlü kimyasallar ya da ağartıcılar içermez. Bu nedenle yarı kalıcı saç boyası kullandığınızda saçınızda çarpıcı renk değişimi beklemeyin.

Yarı kalıcı saç boyası, birkaç durulama sonrasında saçınızdan uzaklaşır. Yarı kalıcı saç boyası kullanacaksanız, içeriğinde E vitamini, aloe vera ya da jojoba yağı gibi besleyici maddeler içeren markaları tercih edin. Yarı kalıcı saç boyası kullanmak, saçınıza zarar vermeden boyama için en uygun yöntemlerden biridir.

Kına  

Saç rengini doğal yöntemlerle değiştirmek istiyorsanız, siz de uzun zamandır kullanılan bir boya materyali olan kınayı tercih edebilirsiniz. Kına, saç dibine nüfuz etmez, fakat saçınızın rengini değiştirebilir.

Kına hem saça zarar vermez, hem de saçın canlılığını ve parlaklığını arttırır. Kına bu açılardan çok avantajlı olsa da, eğer saçınızda yoğun griler varsa, onları kapatma konusunda yetersiz kalabilir.

İndigo

İndigo da tıpkı kına gibi doğal kökenli bir saç rengi değiştirme ajanıdır. Bitkilerden elde edilen indigo boyası, yoğun grilerin kapatılması için çoğu kez kına ile beraber kullanılır.

Tozlar, Çubuklar, Kalemler

Artık ilerleyen kozmetik endüstrisi sayesinde, saçınıza zarar verebilecek kimyasallar kullanmadan da rengini değiştirebilirsiniz. Bu malzemelerin özelliği saç dibine nüfuz etmemesidir. Tozlar, çubuklar, kalemler, pudra vb. ürünleri kullanarak saçınıza zarar vermeden rengini değiştirebilirsiniz.

Profesyonel Yöntemler

Eğer çok çarpıcı ve nispeten kalıcı renk değişiklikleri elde etmek istiyorsanız, o zaman güçlü kimyasallar ya da ağartıcılar içeren ürünleri kullanmaya mecbursunuz.  

Eğer ilk kez saç rengi değiştirmeyi düşünüyorsanız, en sağlıklısı kuaför yardımı almaktır. Kuaför, saç boyalarının saçlara en az zarar verecek şekilde nasıl kullanacağını en iyi bilen kişidir. Kuaföre giderek saçınızın rengini değiştirirseniz, saçlarınız hasar görmeden rengini değiştirebilirsiniz.

Saçınızı kendiniz boyamak istiyorsanız, bu durumda saç boyası kutusunun üzerinde yazan talimatları aynen yazıldığı gibi takip etmelisiniz. Böylece saçınızda oluşabilecek hasarlanma, kuruma ya da kırılma riskini en aza indirebilirsiniz. Boyayı saçınıza uyguladıktan sonra kutunun üzerinde ne kadar beklemeniz gerektiği belirtilmişse o kadar bekleyin, daha fazla beklemeyin böylece saçınızı zarar vermeden boyama işlemini başarmış olursunuz. Boyayı saçınızda uzun süre tutmak, saçınızın hasar görmesine sebep olabilir.