Saçları Beyazlamaktan Kurtarmak İçin Şimdiden Almanız Gereken Önlemler!

Saçları Beyazlamaktan Kurtarmak İçin Şimdiden Almanız Gereken Önlemler!

Şu anda renkleri çok güzel saçlara sahip olabilirsiniz ancak biliyorsunuz ki yakın zamanda o saçlar beyazlayacak. Peki genç yaşta önlem alınırsa saçların beyazlaması geciktirilebilir mi? Saçların beyazlamasını önlemek için...

Saçlar ister istemez beyazlayacak. Genetik olarak saçlarınız erken de beyazlayabilir ya da yaşadığınız stres veya aldığınız bazı besinlerin eksikliğinden kaynaklı olarak da saçlarda beyazlama görülebilir. Saçlarınız için her geçen gün daha da endişelenmemek için bu besinleri beslenme programınıza ekleyerek saçlarınızı korumaya hemen başlayın.

Katalaz içeren gıdalar...

Saçları korumak için ilk yapılacak şey ne yiyip ne içtiğimize biraz dikkat etmek olmalıdır. Vücutta saçın da ihtiyaç duyduğu bazı maddeler vardır. Bu maddelerden biri olan "katalaz" alımını kırmızı biber, tatlı patates, havuç ya da mantarlardan sağlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde katalaz tüketmek, saçların erken beyazlaması gibi bir problemi geçiştirebilir. Katalaz maddesi ise çok yüksek seviyede enzim içerdiği için saçları beyazlamaktan korur.

Yulaf yiyin

Biyotin tüketimi de saçlar için önemlidir. Yine diyet yapanların sıklıkla tükettiği yulaf ve badem gibi gıdalarda bulunan biyotin tüketimini arttırarak saçlarınızı erkenden beyazlamaya karşı korumak için bir adım atmış olacaksınız.

Yeşil çay için, hatta saçınıza uygulayın

İçtiklerimize de önem vermeliyiz. Her gün düzenli içildiğinde başta kilo vermeye ve vücudu temizlemeye yardımcı olan etkili bir antioksidan olduğu bilinen yeşil çay aslında saçlara da yaramaktadır. çünkü yeşil çay içerisinde pek çok fitokimyasallar bulunmaktadır. Saçların da çeşitli hava kirliliği ya da güneş ışığından koruyabilecek olan yeşil çayın özütlerini şampuanınıza ekleyebilirsiniz ya da yeşil çay ile saçlarınıza maske yapabilirsiniz.

Badem yapı ile limon kullanın

Düzenli maske yapmak da hem saçları sağlıklı hale getirir hem de beyazlara karşı korur. Bunun için kafa derisine masaj yapabileceğiniz bir maske tarifimiz var. Saç derinizin hassasiyetine göre ayarlayacağınız bir miktar limon suyu ve bir miktar da badem yağını karıştırıp saç derinize güzelce masaj yapın. Masajdan sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın. Haftada bir kez ya da iki haftada bir kez yapabileceğiniz bu maske bir yandan da saçlarınızı yenileyecektir. Badem yağının saç çıkaran özelliği sayesinde saçlarınız gürleşebilir de...