Saçlarınızda Kepek Sorunu Varsa Bunları Mutlaka Denemelisiniz.. Kepekten Kurtulmak İçin...

Saçlarınızda Kepek Sorunu Varsa Bunları Mutlaka Denemelisiniz.. Kepekten Kurtulmak İçin...

Saçlarda oluşan kepek herkesin ortak sorunu. Cinsiyet fark etmeksizin herkesin yaşayabildiği kepek sorunundan kurtulmak oldukça basit. Kepekten kurtulmak için...

Saçlarda oluşan kepek sorunu her yaştan ve cinsiyetten insanın ortak problemi. Son dönemlerde koronavirüs sebebiyle her gün duş alınması egzaman vakaları kadar saç derisinde meydana gelen kabuklanma ve kepeklenmeyi de artırdı.

Saçlarda oluşan bu sorundan kurtulmak isteyen kişiler şu süreçte dermatoloğa da gidemediği için çareyi alternatif tıp yöntemlerinde arıyor. Öncelikle kepeğe nelerin sebep olabileceğine bakalım ardından nasıl geçirebileceğinizi anlatacağız.

Kepek ve Kabuklanma Oluşumu

 • Sıklıkla saç yıkamak, saç derisini kurutur ve pullanarak dökülmesine sebep olur
 • Kalıp Sabun ya da yanlış şampuan kullanmak da saç derisinde beklenmedik reaksiyonlar oluşumuna sebep olmaktadır.
 • Banyo esnasında saçı yeterince durulayamamış olmak
 • Saçın uzun süre nefes almasını engellemek. örneğin sürekli şapka takıyorsanız saç deriniz oksijensiz kalır ve bir süre sonra hem kepeklenme başlar hem de saçlarınız oksijensiz kalmaktan dökülür.

Kepeğin Sebep Olduğu Sorunlar

 • Kaşıntı
 • dökülme
 • kızarıklık 

Kepeği Geçirmenin Yolları

 1. Doğru Şampuan: Öncelikle doğru şampuan seçimi çok önemli eğer siz kuru bir cilt tonuna sahipseniz yağlı saçlar için üretilen bir şampuanı kullanmak saç derinizi daha da kurutacak ve kepeğe neden olacaktır. Doğru şampuan kullandığınızdan emin olun.
 2. Sirke: Banyoya girmeden önce bir kasenin içerisine sirke koyun ve ellerinizle ya da bir pamuk yardımıyla saç derinizde boşluk kalmayacak şekilde sirkeyi uygulayınız. 15 dakika bekledikten sonra banyoya girebilirsiniz.
 3. Tuz: Tuzun kepek dökücü etkisi vardır. Durulama suyunuzun içerisine tuz dökerek saçlarınızı durulayabilirsiniz ya da banyoya girmeden önce saç derinize tuz ile bir müddet masaj yaptıktan sonra saçlarınızı yıkayın. Bir süre sonra kepeğin gittiğini göreceksiniz.
 4. Asprin: 3-4 adet asprini ezerek toz haline getirin ve kullandığınız şampuan şişesine ekleyerek karıştırın. Saçlarınızı bu şekilde yıkayın.

İlgili Haberler