Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız sakın böyle toplamayınız! Saçın uzamasını önleyen saç modelleri...

Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız sakın böyle toplamayınız! Saçın uzamasını önleyen saç modelleri...

Saç uzatmak isteyenler sakın bu hatalara düşmesin. Bu modelleri yapanları ise kellik tehlikesi bekliyor. Saçlarınızı toplarken ya da onlara şekil verirken bu hatalara düşmeyin. İşte saça zarar veren o modeller...

Saçları bu şekillerde toplamak uzamayı önlemenin yanında saçlara da zarar veriyor. Saçlarınızı seviyorsanız bu modellerden kaçının...

Saç modelleri...

Tepeden güzel bir topuz ya da at kuyruğu çok çekici bir görünüm sağlasa da saçları aslında çok yıpratır. Neredeyse her gün kullandığımız bu model nedeniyle saç kökleri gerilir ve yıpranır. Bunun yanında kişiye çok kötü de bir baş ağrısı vermektedir.

Saçları toplama konusunda benzer bir hata da saç köklerine yakın örgüler yapmak. Örgü saç modelleri ne kadar şık durursa dursun, bu modeller de saç köklerini yorar. Hatta yormakla kalmaz saç diplerinde kelliğe bile sebep olabilir. Gün içerisinde acı da veren bu modellerden kaçının.

Saç ıslakken daha hassastır

Saçları ıslakken toplamak da büyük hatalardan biridir. Islak saç çok kolay kırılabilmektedir. Bu nedenle toplandığında aldığı baskı nedeniyle yıpranması çok kolaydır. Diğer yandan saçlar ıslakken daha da ağırlaşır bu nedenle mutlaka kurutmak ve ardından bakım uygulamak gereklidir.

Uyurken saçınızı rahat bırakın

Uyumadan önce saçlarınızı toplama ya da şekil verme hatasına düşmeyin. Sabahına lüle lüle saçlarla uyanmak isteyebilir ve saçınıza bu nedenle maşa ile yüksek ısı vermek istemeyebilirsiniz. Ancak bu durumun saç derinizde yarattığı gerilimin farkında mısınız? Bir yandan rahatsız edecek olan bu durum bir  taraftan da  saçlarınızı kaybetmenize neden olabilir.

Kaynak saç

Kaynak saç kullanmak da yapılan diğer hatalardan biridir. Kaynak saç, olduğu yerde bulunan saç derisinin nefes almasına izin vermez bu nedenle de bölgesel kelliğe kadar yol açabilir. 

Boyarken dikkat

Saçlarınızı boyuyorsanız diplerine temkinli yaklaşın. Özellikle saç rengini açtırmak isteyen kişiler mutlaka saçları için bir profesyonelden yardım almalı. Saç renklerini açmak zaten bir yandan saça çok zarar veriyorken, diplerinde yapılan açma işlemi saç köklerinin zayıflamasına, yanmasına ve kelliğe yol açabilir. 

İlgili Haberler