Saçta Kepeklenme Neden Olur ve Kepeklenme Nasıl Geçer?

Saçta Kepeklenme Neden Olur ve Kepeklenme Nasıl Geçer?

Saçta kepeklenme ciddi bir problem gibi görünmese de insanların canını sıkabiliyor. Basit bir saç problemi olan kepek, kirli saçlarla alakalı olmamasına rağmen kötü görünüm verebiliyor.

Kepek, tıbbi bir sorun olarak görünmese de insanların psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Kepek Nedir?

Kepek, erkeklerde ve kadınlarda beyaz ve gri cilt pullarının hem saç derilerinde hem de saçlarında görünen, yaygın bir problemdir. Yaklaşık olarak insanların %50 sinde bu sorun vardır.

Kepek kişiden kişiye buluşmaz, aynı zamanda sağlığınız açısından ciddi sorunlar teşkil etmez. Estetik açısından pekte iyi olduğu söylenemez. Kadınlara nazaran erkeklerde, daha fazla kepek vardır. Kepek saç derisinin kendisini yenilemesiyle oluşur. Aynı zamanda hastalıklarında habercisi olabilir.

Kepek oluşumunu etkileyen hastalıklar şu şekildedir;

  • Sedef Hastalığı
  • Tinea Capitis (Enfeksiyonlu saçkıran)
  • Alerjik Temas Dermatiti
  • Seboreik Dermatit

Saçta kepek oluşumuna sebebiyet veren hastalıklar bunlardır. Birde saçta neden kepek oluşur onları inceleyelim.

Saçta Kepeklenme Neden Olur?

Saçta kepeklenmenin hastalıklar dışında birçok nedeni vardır. Saçtaki kepeklenmeler genellikle bir hastalığa bağlı olmadan oluşurlar. O oluşumların büyük sebebi de bunlardır;

Saçları Yeterince Taramamak

Saçlarınızda kepek oluşumunu istemiyorsanız, daima taramalısınız. Saç diplerindeki deri belirli zamanlarda kendisini yenilemek için dökülür. Dökülen bu deri çoğu zaman duşla gitse de çoğu zaman tarak yardımıyla gider. Tarayarak düşürmediğiniz saç derileriniz, kepek olarak saçlarınıza yapışacaktır.

Yeterince Şampuan Kullanmamak

Yine saçlarınızı şampuanla bolca yıkamıyorsanız, saçlarınızdaki yağlar ve ölü deriler saç diplerinize yapışacaktır. Saç diplerinize yapışan yağlar ve ölü deriler biriktikçe kepeğe neden olacaktır. Onun için bolca saçlarınızı şampuan ile yıkayın.

Beslenme Düzeni

Saçlarımızın ve saç derimizin gelişmesi için bazı vitaminlere ihtiyacı vardır. O vitaminler alınmadığı takdirde, saçta kepeklenme görülecektir. Bunun için B vitamini ve Çinko içeren besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Stres

Yoğun iş temposu veya yoğun bir öğrencilik hayatınız varsa, gerçekten kepekten kaçmanız zor olacaktır. Stres, saçta kepek oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Fiziksel veya duygusal stresli olduğunuz zamanlarda, saçlarınızın kepeklenmesi normaldir.

Saçta Kepeklenme Nasıl Geçer

Öncelikle kepeğin nedenini bilmeniz gerekiyor. Yaşınızdan, yaptığınız işten veya hastalığınızdan kaynaklanan bir kepek probleminiz olabilir. Böyle durumlarda sizin yapacağınız yöntemler, yeterli olmayabilir. Çok fazla ve geçmeyen kepek problemleriniz için mutlaka bir Dermatoloğa görünmelisiniz. Saçınızdaki kepek probleminin tedavisinin olduğunu varsayarak sizlere onunlar birlikte kullanacağınız yöntemler sunacağız.

1 – Doğru Şampuan Kullanımı

Asla dinmeyen inatçı kepek problemleriniz için saç derisindeki sebum dengesini sağlayan şampuanlardan kullanarak, saç derinizdeki kepeklenmeye son verebilirsiniz. Aynı zamanda kaşıntı olmaması için Vitamin PP içeriyor olmasına özen gösterin.

2 – Parabenden Uzak Dur

Eğer kepeklenme sorunu saç derinin kuru olmasından kaynaklanıyorsa, selenyum içerip paraben içermeyen şampuanları kullanman gerekiyor. Böylece kepeğe elveda diyebilirsin.

3 – Saç Bakım Yağı Kullan

Saç derinin kuru olmasından dolayı, çiçek yağları kullanabilirsin. Fakat bunları almak için önce doktora görünmek daha iyi olacaktır. Kullanacağın çiçek yağları, saç diplerini ve saçlarını besleyerek kepek oluşumunu engelleyecektir.

4 – Saçlarını Çok Sık Yıkama

Saçını her gün yıkama. Her gün saçlarını yıkarsan, saçında kepek oluşumunu başlatmış olursun. Saçlarının biraz yağlanmasına ve saç derinin beslenmesine olanak sağlamasın. Saçlarını yıkamadığın günlerde de kuru şampuan kullanabilirsin.

5 – Saç Şekillendirici Ürünleri Çok Fazla Kullanma

Saç spreyleri, waxlar, jöle ve daha bir sürü saç şekillendirici ürünler. Bunlar senin için önemli olabilir. Ancak bu ürünler fazla tüketildiğinde, saç diplerinde toplanacaktır. Orada toplanan bu ürünler, saçında kepek oluşumuna neden olacaktır.

ULUSALPOST.COM

Çabuk yağlanan saçlar için öneriler

Çabuk yağlanan saçlar için öneriler

Bu sorunlar erkekleri bozuyor

Bu sorunlar erkekleri bozuyor

İlgili Haberler