Saçta oluşan bit nasıl geçer? Saçta oluşan bitten kurtaran yöntem. Bu sırrı doktor vermez

BİT VE SİRKEDEN KURTULMA YOLLARI NELERDİR? Bit ve sirke özellikle okul çağındaki çocuklarda çok sıklıkla görülen bir canlıdır. Bitler insanın saç diplerinde, kafaya yapışır ve kan emerek hayatını devam ettirir.

Saçta oluşan bit nasıl geçer? Saçta oluşan bitten kurtaran yöntem. Bu sırrı doktor vermez
Yayınlanma Tarihi : 10 Aralık 2020 19:50

Yaz aylarında daha çok rastlanan bu canlılar sürekli bölünerek insan kafasında çoğalır ve dışardan müdahale edilmediği sürece de artarlar. Peki, bit ve sirkeden kurtulmanın bir yolu var mı? İşte o yollar…

1- Saç Biti Nasıl Oluşur? Neden Bulaşır?

Halk arasında bitlenmek utanç verici bir durum olarak algılanır. Ama bu insanı üzen bir düşüncedir. Bitlenmek ayıp veya günah bir durum değildir. Bitlenmeyi engellemek için sadece temiz olmak yeterli değildir. Bit temiz olan saçlara da bulaşır. Bitlenmek için sadece kafasında bit ola biriyle yakın temas da bulunmak yeterlidir. Okulda, kantinde, hastanede, otobüste, kalabalık olan her yerde bitlenme riski vardır.

Bu yüzden bitlenmiş kişi ‘pis’ diye etiketlenmemelidir. Evet, bir kişinin bitlenmiş olmasının altında yeterince temiz olmamak yatar ancak, temiz birine de bu sayılan sebeplerden ötürü bit bulaşabilir.

Bit zıplayan ya da uçan bir canlı değildir. Bu sebeple sadece yakın temas halinde bulaşabilir. Okulda, toplu taşıma araçlarında ve insanların ortak kullandığı alanlarda bit çok daha bulaşıcıdır. Okula giden çocuklar henüz temizliğini yeterince yapamadığından, bitin en hızlı yayıldığı yer okullardır.

2- Bitli Saç Nasıl Anlaşılır?

Bit ve sirkenin kendini ilk belli ettiği yer kafa dipleri kaşıntısıdır. Mevcut olduğu yerde yoğun şekilde kaşıntı başlar. Çok kaşımaktan kafa derisinde yaralar ve kızarmalar meydana gelebilir. Bit fark edildiği an bekleme yapmadan temizliğine başlanmalıdır. Yoksa çevrede ki diğer kişilere de bulaşabilir. Bitli olan kişiyle yakın temasta bulunan kişiler de kendi saçlarını kontrol etmelidir. İlerleyen safhalarda temizliği zor olacaktır.

3- Bit ve Sirkeden Kurtulmanın Yolları

*Kafada bit fark edildiği ilk an çözüm yolları aranmalıdır. Eczanelerde satılan bit ilacı almak iyi olacaktır.

*Bit ilacını doğru kullanmalısınız. Yanlış yöntemlerle kullanılan bit ilaçları bitleri öldürmez ve hiçbir fayda vermez.

*Bit ilacını kullanmadan önce saçlar kirli ve yağlı olmamalıdır. Her hangi bir kozmetik ürün kullandıysanız da arındıktan sonra bit ilacını uygulamanız gerekir.

*Eczaneden satın aldığınız bit ilaçları sadece kafanızda canlı şekilde yaşamını sürdüren bitleri öldürür. Sirkeler bu şekilde ölmez. Bu nedenle banyoda bit ilacını kullandıktan sonra sirkeli su ile saçlarınızı tekrar yıkayın. Saçları yıkarken kullanılan sirke ve su eşit miktarda olmalı. Bu yöntemle bit yavrularının rahatlamasını sağlayacaksınız. Banyodan çıktıktan sonra dişleri sık olan bir tarak ya da bit tarağı yardımıyla saçlarınızı uzun uzun tarayın. Bu işlemleri yaparken birinden yardım almanız iyi olacaktır. Çünkü saçınızın arka kısımlarını kendi başınıza yeterince temizlemeniz mümkün değil.

*Bit ve sirkeden kalıcı şekilde kurtulmak için bu yöntemler bir hafta boyunca devam ettirilmelidir.

*Bit ve sirkeden kurtulma yollarından biride zeytinyağı kullanımıdır. Zeytinyağı saçlara iyice yedirdikten sonra poşete sarıp bir gece ütüne uyuyun. Ertesi gün sirkeli su ile iyice durulayın.

*Bit ve sirke sadece saçlarda oluşan varlıklar değildir. Koltuk altında, genital bölge de sakal ve bıyıklarda da görülebilir. Saçlarınızı temizlemeye çalışırken bu bölgeleri de kontrol etmelisiniz. Bu ihtimali önlemek için koltuk altı ve genital bölgenizi her zaman temiz tutmalısınız.

Bit ve sirkeden kurtulmak için aile de ki tüm kişilerin kafası ve tüm vücudu kontrol edilmelidir. Saçları bitten kurtardıktan sonra o kişinin kullandığı yatak, çarşaf, başörtüsü, kıyafet her ne varsa hepsi yüksek ısıda yıkanmalıdır. Temizlik aşamasında kullanılan tarak ve benzeri ürünler mutlaka çöze atılmalıdır. Kişisel temizliğe dikkat etmek bit ve sirkeden kurtulmakta en önemli unsurdur.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!