Sadece Krem deyip geçmeyin! Eğer cildinizde akne varsa nemlendirici ve..

Sadece Krem deyip geçmeyin! Eğer cildinizde akne varsa nemlendirici ve..

Nemlendiriciler sadece birer krem değillerdir. Özellikle yüz bölgesine uygulanan kremlerde her cilt tipine göre farklı bir krem kullanılması önem taşımaktadır. Yüzde sivilce bile çıkarabilen yanlış nemlendiriciden korunmak için...

Cildinizi nemlendirmek için rastgele bir nemlendirici alırsanız cildinizde hiç karşılaşmadığınız sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Cilt tipine göre nemlendirici nasıl seçilir?

Cilt ürünleri için ilk olarak hangi cilt tipine sahip olduğunuzu anlamanız önemlidir. Akneye meyilli ciltler genel olarak yağlıdır. Özellikle yüzün T bölgesinde yoğun bir şekilde siyah nokta ve sivilce sorunu yaşıyorsanız, gözenekleri tıkamayacak, kurutucu içerikli nemlendiriciler tercih etmek gerekmektedir. Nemlendiriciler arasında içerisinde kil gibi maddeler bulunduranlar da mevcuttur. Görevliler ya da profesyonellerden yardım alarak cildinize uygun olan ürünü seçebilirsiniz.

Alerjen uyarılarına dikkat

Diğer yandan cildi hassas olanlar da mutlaka alerji testi uyulanmış nemlendiricileri satın almalıdır. En ufak bir dokunmada kızaran ve cilt ürünlerine karşı hassasiyeti olanlar mutlaka etiket arkasını okumalıdırlar. 

Hem yağlı hem de hassas ciltli kişiler kokulu ve renkli içerikli nemlendiricilere karşı dikkatli olmalıdırlar. Bunların içerdiği maddeler gözenekleri tıkayarak bir yandan da ciltte alerjiye neden olabilir.

Kuru ciltli kişiler de nemlendiricilerini seçerken nemlendiricinin daha koyu bir kıvamda olmasına dikkat etmeli. Ciltte daha iyi alacak olan bu kıvam kuru ciltli kişileri daha fazla memnun bırakacaktır.

Etiketten korkmayın

Etiket arkasını okumaktan korkmayın. Karmaşık görünse de etiket arkasındaki içindekiler kısmında ya da ön yüzünde örneğin; "komedojenik olmayan" ifadesi bulunuyorsa bu nemlendiricinin gözenekleri tıkama olasılığının  düşük olduğunun tespit edildiği anlamına gelir. Sivilceye meyilli ciltler de bu nemlendiricileri tercih edebilirler. Tabi ki bu ürün her ciltte aynı etkiyi bırakmayacaktır ancak yüksek ihtimalle cildinize iyi gelecektir. 

Güneşten de korunun

Güneş kremi etkili nemlendiriciler de kullanabilirsiniz. Bunlardan özellikle  SPF 15 ve daha yüksek olan nemlendiricilerden yana tercih yaparsanız etkisini daha iyi görebilirsiniz.  

Olgun ciltler için de tercih edilecek olan nemlendiricide "antiaging" özelliği aranmalıdır.