Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Aşı Hakkında Yeni Açıklama! Bakan Koca kritik tarihi duyurdu...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Aşı Hakkında Yeni Açıklama! Bakan Koca kritik tarihi duyurdu...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yarından itibaren başlayacak olan uygulamadan bahsetti. Fahrettin Koca'dan aşıya dair çok özel açıklama! Tüm kamuoyuna duyurdu yarından itibaren... Yarın ne olacak, Koca neye işaret etti?

Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklaması geldi, ışık hızında yapılan aşılamalarla ilgili kritik tarih verildi. Sağlık Bakanı'nın açıklamalarına göre yarından itibaren seksen beş yaş üzeri vatandaşlar aşılanmaya başlayacak. 

Yarın başlıyor...

Sağlık Bakanı Koca her zaman olduğu gibi yine televizyonda basın duyurusu yaptı. Kamuya seslenen Koca, kısa sürede yapılan aşı çalışmalarına işaret etti. Çok kısa bir sürede bir milyon Türkiye vatandaşının aşılandığını müjdeleyen Koca, yakın zamanda aşılama kapasitesinin de arttırılacağını açıkladı. Bu kadar kısa sürede yapılan aşılama çalışmasının başarısını duyuran Koca, ilk aşılamaların 980 bin sağlık personeline yapıldığını açıkladı. Ardından doksan yaşındaki vatandaşlarımızın aşılandığını duyuran Koca, yarından itibaren ise seksen beş yaş ve üstü kişilerin aşılanacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aynı zamanda virüsten daha hızlı yayılan bilgi kirliliğine karşı da mücadele ettiklerini hatırlatarak vatandaşlara seslendi. Koca bu yanlış bilgilere itibar edilmemesi konusunda vatandaşı uyardı.

Nasıl bu kadar hızlı aşılandık?

Öte yandan Türkiye aşılama çalışmalarına çok geç başlayıp eleştirilerin hedefi olsa da çok kısa sürede yapılan doz bakımından ilk ona girmeyi başardı. Bu başarının kaynağı ne?

Sözcü Gazetesi'nden Yaşar Özer'e konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık’a göre bu kadar hızlı aşılama yapılmasının altında yatan sebep ülkenin en ücra köşelerine kadar bulunan aile hekimleri sayesinde hızlı aşılama mümkün oldu. Ayrıca kitlesel aşılama konusundaki Türkiye'nin tecrübesi de bu hızlı aşılamaya kolaylık sağlayan etkenlerden biri olmakta.