Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş Pfizer koronavirüs aşısı açıklaması! 1 milyondan fazla...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı müjdesini verdi. Herkesin merak ettiği aşı konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Koca bakın neler söyledi..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş Pfizer koronavirüs aşısı açıklaması! 1 milyondan fazla...
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2020 01:03

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen yeni Covid-19 virüsü aşısı ile ilgili flaş bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Pfizer ve BioNtTech geliştirdiği Covid-19 virüsü aşısından bize 1 milyona yakın aşı temin edebilecek. Yıl içerisinde de 25 milyon civarında aşı temin edilmesi yönünde görüşmelerimiz sürüyor. Bu sene 2,3 milyon grip aşısı temin ettik. Bugüne kadar da 600 bin kişiye grip aşısı yapıldı.” dedi.

Çin Aşısından Aralıkta 10 Milyon Doz Temin Edilecek

Pfizer'in aralık ayı içerisinde ruhsat verilme ihtimali zayıf olan ancak ruhsat verildiği takdirde koronavirüs aşısından bize ilk partide 1 milyona yakın aşı temin edebileceğini ve önümüzdeki yıl içerisinde de 25 milyon civarında aşının temin edilmesi için görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yerli Covid-19 virüsü aşımız ise yüksek ihtimalle Nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Bu sene 2,3 milyon grip aşısı temin edildi. Bugüne kadar da 600 bin kişiye grip aşısı yapıldı. Çin aşısından da Aralık ayı içerisinde 10 milyon doz grip aşısı temin edilebilecek. Ocak ayı içerisinde de böyle devam edecek. Bu sayının iki katına çıkma ihtimali var. Sözleşmelerin bir iki gün içerisinde imzalanmasını bekliyoruz.” dedi.

12 Bin Sözleşmeli Personel Alımı Yapılacak

Önümüzdeki günler içerisinde KPSS puanı esas alınarak ÖSYM'nin yapacağı merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personelinin göreve başlayacağını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, “Covid-19 virüsü ile ilgili taramalarımız 5 haftadır sürüyor. Bu dönem içerisinde influenzaya rastlanmadı.” açıklamasını yaptı.  

ULUSALPOST