Sağlık Bakanlığından Kritik Uyarı Bu yiyecekleri yerken dikkat edin

Sağlık Bakanlığından Kritik Uyarı Bu yiyecekleri yerken dikkat edin

Sağlık Bakanlığı bu gıdalar hakkında büyük bir uyarıda bulundu. Ramazan'ın sonlanması ile gelen tehlikeye dikkat çeken Bakanlık, vatandaşa büyük bir liste sundu. Sağlık Bakanlığı'ndan büyük açıklama!

Ramazan'ın sonlanması ve bayramın yaklaşması ile herkesi bir tatlı telaşı aldı ancak Sağlık Bakanlığı'ndan büyük uyarı geldi. Salgın nedeniyle art arda gelen sağlıklı beslenme uyarıları için Ramazan da en hassas dönemlerden biriydi. Ramazanda daha az yemek yenildiğinden bayramda birden bire yemek yeme oranında artış yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı pek çok uyarıda bulundu.

"Gece yeme alışkanlığını sürdürmeyin"

Ramazan ayının bitmesi ile gece kalkıp sahur yapma alışkanlığının geceleri yemek yeme alışkanlığına dönüşmemesi gerektiğini önemle vurgulayan Sağlık Bakanlığı, açıklamasında covid-19 tedbirlerinin de devam ettirilmesinin altını çizdi. Salgın nedeniyle alınan tedbirlere uyulması için uyarıda bulunan Bakanlık, Ramazandan sonrasında düzenli beslenme için de bir liste paylaştı.

Kahvaltıyı hafif yapın

Ara öğünlerde badem, ceviz, taze meyve ve fındık yenmesi gerektiğine dikkat çeken açıklamada, kahvaltıda da hafif bir öğünle güne başlamanın önemine vurgu yapıldı. Kızartma ya da sosis salam gibi ağır yiyeceklerdense, az tuzlu peynir ve haşlanmış yumurta gibi kalorisi düşük ancak besin değeri yüksek besinler önerildi.

Kan şekerini dengede tutmak için...

Kan şekeri bayramda özelikle önemli bir konu haline geliyor. çünkü bayramda yapılacak olan tatlılardan yememek olmaz. Fakat tatlı yemek kan şekeri dengesini bozduğu için daha hızlı acıkmaya neden oluyor. Bu da kilo alma ve akabinde gelişecek pek çok hastalığın başlangıcı oluyor. Bu nedenle Bakanlık açıklamasında beyaz etmek yerine uzun süre tok tutacak ve kan şekerini bozmayacak tam tahıllı ekmek tüketilmesi önerildi.

Hızlı yemek yemeyin çağrısı

Bakanlık ayrıca Ramazandan sonra da daima besinlerin yavaş bir şekilde yenmesi gerektiğinin altını çizdi. İyi çiğnenmeyen gıdalar hem daha fazla yemek yemeye neden olurken bir yandan da başta mide olmak üzere pek çok sindirim organına ve toptan sindirim sistemine zarar veriyor.

En Yeniler