1 avuç yaban mersini ile gelen sağlık

Yaban mersini, antioksidanlar, C vitamini, lif ve diğer besinler bakımından zengin bir meyvedir ve birçok sağlık faydası vardır.

1 avuç yaban mersini ile gelen sağlık
Yayınlanma Tarihi : 07 Mayıs 2023 03:19

Yaban mersini, antioksidanlar, C vitamini, lif ve diğer besinler bakımından zengin bir meyvedir. Yapılan araştırmalar, yaban mersininin sağlık açısından birçok faydası olduğunu göstermektedir. Örneğin:

  • Antioksidan özellikleri sayesinde, yaban mersini kanser, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklar riskini azaltabilir.
  • Yüksek C vitamini içeriği sayesinde, yaban mersini bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve enfeksiyonlara karşı koruyabilir.
  • Lif içeriği sayesinde, yaban mersini sindirim sistemini düzenleyebilir ve kabızlık gibi sorunları önleyebilir.
  • Yaban mersininin anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, eklem ağrısı ve iltihaplı hastalıklar gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olabilir.

Yapılan araştırmalar ayrıca, yaban mersininin beyin fonksiyonlarını geliştirebileceğini, görme yeteneğini koruyabileceğini ve cildi güzelleştirebileceğini göstermektedir.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Yapılan bir araştırma, özellikle yaban mersini, elma ve üzüm yemenin tip 2 diyabetin gelişmesi riskini azalttığını ortaya koyuyor.

Yaban mersini yemenin diyabet riskini yüzde 26 azalttığı ancak meyve sularının aynı etkiyi göstermediği belirtiliyor.

ABD'deki 187 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda uzmanlar tip 2 diyabetin gelişmesi riskinin meyve tüketimiyle azaltılabileceğini belirtiyor.

Diyabet hastalarında vücuttaki insülin hormonundan kaynaklanan problem nedeniyle kan şekeri düzeyi kontrol edilemiyor.

Tip 2 diyabet pankreas hücrelerinin yeterli insülini üretemediği durumlarda insülin direnci olarak ortaya çıkıyor. Ya da vücut üretilen insülini gerektiği şekilde kullanamaz.

Çalışmaya 187 bin denek katıldı. Deneklerin yüzde 6,5'inde tip 2 diyabetin geliştiği tespit edildi.

Çalışma kapsamında bir porsiyon şeftali, muz, kavun, elma, kuru üzüm, erik, yaban mersini ve çilek yedirilen hastalar dört saatte bir kontrol edildi.

Analiz sonucunda haftada üç porsiyon yaban mersini, üzüm, kuru üzüm, elma ve şeftali yemenin diğer meyvelere nazaran farklı bir etkisi olduğu ve tip 2 diyabet riskini düşürdüğü görüldü.

Araştırmacılar meyve suyu ile aynı testleri yaptıklarında ise tip 2 diyabet riskinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaştı. Meyve suyu içmenin meyve yemekle aynı etkiyi göstermediği tespit edildi.

Harvard Üniversitesi'nden Qi Sun, meyvelerin meyve suyu haline gelirken besin değerlerini kaybettiğini bu yüzden diyabet riskine aynı etkiyi göstermediğini ifade etti.

Qi Sun: "Tip 2 diyabet riskini azaltmak için meyve suyu içmek yerine mümkün olduğunca çeşitli meyveler yenmeli" dedi.