Aç karnına asla yememeniz gereken yiyecekler! Mide astarını yırtıyorlar

Aç karnına bası yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor! Öyle ki mide astarına zarar veriyorlar

Aç karnına asla yememeniz gereken yiyecekler! Mide astarını yırtıyorlar
Yayınlanma Tarihi : 21 Mayıs 2022 03:29

ULUSALPOST.COM/ Bazı yiyecekleri aç karnına tüketmek mide astarının yırtılmasına neden olmaktadır. Uzmanlara göre midesinde sorun olanların aç karnına tüketmesi sakıncalı olan bazı besinler var.

Eğer mide yanması sorunu yaşayan biriyseniz aç karnınıza sakın domates tüketmeyin! Yine aynı şekilde soğan ve acı biberden de uzak durun.

Bu besinler mide yanmanızı artırır aynı zamanda da mide astarınıza zarar verir.

Meyvelerden de portakal, mandalina gibi meyveleri aç karnına tüketmemek gerekiyor. Bu besinler de midenize zarar vermektedir.

AÇ KARNINA TÜKETMESİ SAKINCALI OLAN DİĞER BESİNLER

CNN Türk tarafından yayınlanan bir haberde; Aç karnına tüketilmesi sakıncalı olan besinler listesi sıralandı. Eğer sizlerde aç karnınıza bu besinleri tüketiyorsanız vazgeçin! Mide astarına zarar veriyorlar

BAHARATLAR

Yemeklere lezzet katan baharatlar, aç karna tüketildiğinde mide mukozasına zarar verebilir bu da ciddi mide sorunları yaratabilir.


YOĞURT VE FERMENTE SÜT ÜRÜNLERİ

Bu da sizi şaşırtacak bir diğer madde. Yoğurt ve bazı süt ürünleri aç karna tüketildiğinde faydalı bakterileri yok edebiliyor.

ŞEKER VE ŞEKERLİ YİYECEKLER

Şeker ve şekerli gıdalar aç karna tüketildiğinde kan şekerini aniden yükseltir. Bu durum bir süre sonra diyabete bile sebep olabilir.


SOĞUK ASİTLİ İÇECEKLER

Asitli içecekler zaten mide için çok da faydalı değil. Bir de aç karna tüketilince oldukça zararlı hale geliyor. Aç karna tüketilen asitli içecekler mukus dokularına zarar verir ve mideye giden kan akışını azaltır. Bu da sindirim sistemini yavaşlatır.

GÜNE NASIL BAŞLANACAK?

Ulusal Post'un derlemesine göre kahvaltı sofrasında ilk hangi besinin tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda derlendi. Buna göre kahvaltıda mutlaka haşlanmış yumurtanızı tüketin ardından diğer besinleri tüketmeye başlayın. Yumurta sonrasında zeytin, peynir ve diğer besinleri tüketmenizde bir sakınca yoktur. Ancak midenize ilk olarak mutlaka haşlanmış yumurtanın girmesini sağlayın.

Hem mideniz rahatlayacak, hem tok tutacak hem de diğer besinleri iyi sindirmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı tüketmeniz de kahvaltı öncesinde mutlaka önerilmektedir. Dilerseniz salatanıza da ekleyip o şekilde tüketebilirsiniz.

Kaynak: Mahmure - CNN TÜRK - HÜRRİYET
 

İlgili Haberler