Aç karnına yoğurt suyunu içince sağladığı süper etki! Kimseler bilmezdi

Aç karnına içilen yoğurt suyunun pek bilinmeyen şaşırtıcı faydaları ortaya çıktı...

Aç karnına yoğurt suyunu içince sağladığı süper etki! Kimseler bilmezdi
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2022 21:44

Hiç bir faydası yok diye genelde yoğurt suyunu döküyoruz. Oysa yoğurdun suyunun dökülmemesi gerektiği ortaya çıktı.

Türk mutfağından yaz kış eksik olmaz yoğurt. Özellikle evde yoğurt yaptıysanız yoğurdunuz sulanırsa sakın o suyu dökmeyin. O suyu için

Çok sayıda beslenme uzmanı yoğurt suyunun mucize faydalarından bahsediyor. Kapsamlı bir şekilde yoğurt suyunun ne gibi faydaları var ortaya çıktı.

Yurt gazetesinde yayınlanan bir haberde yoğurt suyunun pek bilinmeyen faydalarına yer verildi. Öğrendikten sonra sizde artık yoğurt suyunu dökmeyeceksiniz.

Peki yoğurt suyunun ne gibi faydaları olabilir? Vücut üzerindeki etkileri nelerdir? İşte öğrendiğinizde çok şaşıracağınız detaylar. Yoğurt suyunun çok sayıda uzman tarafından kanıtlanmış mucizevi faydaları.

 

İşte yoğurt suyunun faydaları:

*Yoğurt suyu kalori miktarı çok düşük olması nedeniyle diyet yapanların tercih etmesi gereken bir besindir. 100 ml yoğurt suyu tükettiğinizde sadece 20 kalori alırsınız.

*Yağ yakımını hızlandırmak için bolca tüketebilirsiniz.

*Yoğurt suyu besin değeri oldukça yüksektir. Kalsiyum kaynağıdır. Bu yönü ile kas ve kemik gelişiminin destekçisi olacaktır. Büyüme çağındaki çocukların daha güçlü kemik yapısına sahip olmasını sağlar. Kemik hücrelerinin daha çabuk yenilenmesinde etkili olduğu için kas yırtılması, kemik incinmesi ve kırılması gibi durumlarda ilaç niteliğinde olacaktır.

*Vücudun belirli bir düzeyde sıvı alması gereklidir. Yoğurt suyu sıvı ihtiyacınızı karşılayacak en doğal ve sağlıklı sıvıdır.

*Güçlü bir antioksidan olması yönüyle her derde deva olmak için tüketilmelidir. Vücuttaki ödemi atmak için içilebildiği gibi enfeksiyon günlerinde de mikropları yok etmek için tercih edilmelidir.

*Bağırsak problemleri ile başınız dertte ise; hazımsızlığı gidermek için yoğurt suyu içebilirsiniz. Mideyi rahatlatıp bağırsakları mutlu edecektir.

*Sahip olduğu vitaminler sayesinde cilt ve saç sağlığını korumaktadır. Saçlarınızın ihtiyacı olan nem dengesini sağlar.

*Eğer böbrek taşı şikayeti ile stres içindeyseniz, yoğurt suyunun antioksidan etkisi ile böbrek taşını düşürmek daha kolay olacaktır.

*Hareketli geçen günlerin ve antrenmanların ardından kas ağrılarını geçirmek için tüketilebilir. Ağrı kesici özelliği vardır.

*A, D, E ve K vitaminleri yönünden zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle de kış hastalıklarına karşı önlem olmaktadır.

*Yoğurt suyu tiroid hastalarına da şifa olmaktadır. Tiroid bezinin aktif çalışmasını sağlar.

*Yoğurt suyu içen diyabet hastalarının şeker dengesi kontrol altına alınır.

*İdrar yolu enfeksiyonunu evde doğal yöntemlerle iyileştirmek için birkaç gün yoğurt suyu tüketilmesi tavsiye edilir. Mikrop kırıcı özelliği ile enfeksiyonu vücuttan atar.

*Tıpkı yoğurt gibi ağız içinde oluşan yaraların iyileştirilmesinde etkilidir. Her öğünde ölçülü şekilde yoğurt suyu tüketerek ağız sağlığını koruyabilirsiniz.

*Son yılların korkulu rüyası kanser hastalığına karşı önlem almak için yoğurt tüketmeniz tavsiye edilir. Yoğurt tüketimi kadar yoğurt suyu da etkili olacaktır. Vücuda zararlı maddelerin girişini engeller ve kanserli hücrelere karşı duvar oluşturur.

*Bebeklerde ve çocuklarda yoğurt suyu tüketimi daha sağlıklı diş yapısının oluşmasını sağlar. Kalsiyum ağırlıklı besinler diş çürüklerinin de önüne geçer.

Önemli hatırlatma: Yoğurt suyunun faydasından yararlanmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka evde yapılmış yoğurdun suyundan tüketin. Market yoğurtları zaten önerilmediği gibi market yoğurtlarında oluşan suyunda pek içilmesi önerilmez. 

Kaynak: Yurtgazetesi.com.tr

İlgili Haberler