Afrika'yı Kanser Saracak! Bilim İnsanlarının Korkutan Tahmini...

Bilim insanları, Afrika'da yaptıkları çalışmalar sonucunda, kıta genelinde kanser vakaları ve ölüm oranlarının 2040 yılına kadar iki kat artabileceğini söyleyerek, kanser vakalarının artmasının nedenini açıkladı.

Afrika'yı Kanser Saracak! Bilim İnsanlarının Korkutan Tahmini...
Yayınlanma Tarihi : 15 Haziran 2022 01:06

ABD'li bilim insanları, Afrika'daki kanser oranlarını inceledi. Yapılan incemeler sonucu yayımlanan araştırma raporuna göre, Afrika kıtasında kanser vakaları ve ölüm oranları gelecek 20 yılda iki kart artacak. Ayrıca, yayımlanan raporda, kanser vakalarının artmasındaki başlıca nedenler arasında altyapı yetersizliği ve sağlık merkezlerine erişimin kısıtlı olması yer aldı.

Anadolu Ajansı'ndan Gökhan Kavak'ın haberine göre; ABD'de Penn Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir grup bilim insanı, Afrika kıtasındaki kanser oranları ile ilgili "Afrika'da Kanseri Haritalamak" başlıklı yeni bir araştırma yayımladı.

Kanser vakaları ve ölüm oranlarının gelecek 20 yılda iki kat artabileceğine işaret edilen araştırmada, kıtanın birçok bölgesinde sağlık merkezlerine erişimin kısıtlı olması ve altyapı yetersizliğinin kanser vakalarını arttırdığına dikkat çekildi.

Çalışmada, Afrika'da 2020'de yaklaşık 1,1 milyon yeni kanser vakası, 711 bin 429 kansere bağlı ölüm tespit edildiği belirtilirken, 2040'a kadar kanser vakalarının 2,1 milyona, kansere bağlı ölümlerin ise 1,4 milyona ulaşabileceği kaydedildi.

Kansere karşı gerekli önlemlerin alınmasının önemine işaret edilen araştırmada, kadınların erkeklere göre kansere yakalanma olasılığının daha fazla olduğu vurgulandı.

Kanser vakalarının en fazla tespit edildiği ülkeler arasında Mısır, Nijerya ve Güney Afrika sıralandı.

Kaynak:Haber Kaynağı