Aids Nasıl Geçer?

AIDS yabancı dilde Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) adıyla adlandırılan virüs sebepli bir bağışıklık sorunudur.

Aids Nasıl Geçer?
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 17:43

Hastalığa neden olan virüsün adı HIV'dır. HIV vücudun savunmasında görevli önemli hücreleri yok eder sonrasında ise bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. Genellikle HIV/AIDS formunda da  kısaltılan hastalıkta bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu ağır rahatsızlıklar ve  hatta kanser, kanser benzeri hastalıklar ortaya çıkabilir. 

HIV virüsü ile karşı karşıya kalan kişilerde hastalığın erken  tespit edilmesi ve sağlık sahibi insanlara da bulaşmasını önlenmesi için belirtiler ve bulgular mutlaka tam olarak bilinmeli. Hastalığın bulaşma şekilleri ve hastalıktan korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. 

AIDS belirtileri nelerdir? 

HIV kişinin vücuduna giriş yaptıktan sonra çok uzun yıllar boyunca bir belirtiye neden olmayabilir. Hastalığın hızı ve belirtilerin ortaya çıkışı, vücuda giriş şekline göre farklılıklar gösterir.

HIV virüsü vücuda giriş yaptıktan hemen sonra artmaya ve çoğalmaya başlar. Aylar veya yıllar süresince farklı hızlarla çoğalmayı ve artış göstermeyi sürdürür. Vücuttaki
seviyesi bir sınırı geçtikten hemen sonra AIDS hastalığına ait ilk belirtiler gözlenmeye başlar. Bu semptomlar kişinin günlük yaşamını etkileyecek belirtiler olmaması nedeni ile kolay fark edilmeyebilir. AIDS hastalığının başlangıcı ile kişi gereğinden fazla halsizlik ve yorgunluk, ağızda beyaz leke görünümünde plaklar, ishal problemleri hatta sık sık hasta olma  gibi ön belirtiler görülür. Bu belirtileri taşıyan kişinin akla direk  AIDS hastalığını getirme olasılığı son derece düşük olduğundan hastalık genellikle ilerlemeye devam eder. 

Hastalığın ilerlemesi durumuyla birlikte kişi istem dışı kilo kaybı, çok kısa aralıklarla ancak çok uzun süren ishal, gece çok fazla terleme, sık sık tekrarlayan yüksek ateş, ağızda  beyaz yaralar, vücudun değişik bölgelerinde lekeler, birçok solunum yolu hastalıkları gibi şikâyetler meydana gelir. 

AIDS nasıl bulaşır? 

AIDS hastalığı ile enfekte olmuş kişilerin vücut içindeki sıvılarının, virüs ile temas etmemiş sağlık sahibi bireylerin  kişilerin vücuduna giriş yapması ile bulaşır. Virüsün dağılmasında etkili olan vücut sıvıları ise  kan, vajina salgıları, sperm, anne sütü şeklinde sıralanabilir.

Cinsel ilişki yoluyla bulaşma: 

HIV virüsü bulaşma nedenlerinin %70-75'i korunmasız cinsel münasebet ile gerçekleşir. HIV virüsü sahibi bir erkeğin sperminde HIV virüsü sahibi kadının ise vajina salgısında bulunan virüs, cinsel ilişki anında dağılmış yani bütünlüğünü kaybetmiş, bozulmuş vücut mukozalarından içeri hücum eder. AİDS hastalığında cinsiyet ayrımı yoktur iki karşı cins bireyden cinsel ilişki sırasında birbirine geçebilir.  HIV virüsü ile enfekte olmuş herhangi bir bireyle gerçekleşen bir adet  korunmasız ilişki bile AIDS hastalığının oluşmasına neden olabilir.

Kan yoluyla bulaşma: 

HIV virüsü, hastanın kanında bulunur ve sağlık sahibi bireylerin bu kan ile teması sonucunda yayılır. 

Anneden bebeğe bulaşma: 

Enfekte olmuş bir anne, gebelik döneminde, doğum esnasında ya da doğum sonrası gerçekleşen emzirme döneminde bulaştırabilir.