Araştırmalar Grip Aşısının Hafıza Dostu Olduğunu Kanıtladı! Alzaymıra Karşı Yüksek Koruma

ABD'li bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, grip aşısı olan kişilerin olmayanlara kıyasla alzaymıra yakalanma riskinin düşük olduğu kanıtlandı.

Araştırmalar Grip Aşısının Hafıza Dostu Olduğunu Kanıtladı! Alzaymıra Karşı Yüksek Koruma
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2022 01:01

Houston Teksas Sağlık Bilim Merkezi Üniversitesinden bazı bilim insanları grip aşı olmayan ve olanlar üzerinden yaptığı araştırmalarda bazı şaşırtıcı bilgiler elde etti. Yapılan araştırma kapsamında 4 yıl boyunca takip edilen grip aşılı ve aşısızlar arasından alzaymıra yakalanma risk oranı yüzde 40 çıktı.

Anadolu Ajansı'ndan Sümeyye Dilara Dinçer'in Nature World News’ün derlediği habere göre; Houston Teksas Sağlık Bilim Merkezi Üniversitesinden bilim insanları, grip aşıları ile alzaymır hastalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma yürüttü.

Araştırmada, aşılı ve aşısız 935 bini aşkın, 65 yaş üstü kişilerin verileri analiz edildi.

Çalışma kapsamında 4 yıl boyunca takip edilen deneklerden aşılı olanların yüzde 5,1'inde, aşısı olmayanların yüzde 8,5'inde bunamaya bağlı rahatsızlık belirlendi.

Uzmanlar, grip aşısı yaptıran kişilerin yaptırmayanlara kıyasla alzaymıra yakalanma riskinin yüzde 40 oranında azaldığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünya genelinde alzaymır ile yaşayan 55 milyonu aşkın kişi bulunuyor.

Alzaymır, günlük aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile nitelenen nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı