Aşı Olanları İlgilendiriyor! Eğer bu iki gruptan biri içindeyseniz virüse yakalanma ihtimali iki kat fazla

ABD'li bilim insanları korona virüs konusunda araştırmalarını sürdürürken korkutan bir detayı paylaştılar.

Aşı Olanları İlgilendiriyor! Eğer bu iki gruptan biri içindeyseniz virüse yakalanma ihtimali iki kat fazla
Yayınlanma Tarihi : 16 Eylül 2021 17:34

Korona virüs konusunda araştırmalar devam ediyor. Şimdilik yeni aşı bulundu haberi gelmese de mevcut aşılama süreciyle ilgili araştırmalar da sürüyor.

ABD medyasında yayınlanan bir haber bugün Türkiye medyasında da gündemdeydi. Korona  aşılamasıyla ilgili çarpıcı bilgiler paylaşılırken virüse yakalanma riski fazla olan gruplar hakkında da bilgi verildi.

Şimdilik en etkili koruma aşılama gösterilse de aşı olmuş kişiler bile korona virüse yakalanabiliyorlar. Sadece hastalığı daha hafif atlatmaya yarayan aşılama ölüm oranlarını azaltıyor.

Korona  virüs salgınıyla ilgili ABD'de yoğun bir araştırma süreci yürütülürken aynı araştırmalar İsrail'de de yürütülüyor. Bugün yine dikkat çeken bir araştırma yayınlandı.

Hürriyet’in aktardığına göre; Moderna'nın verileri tabiri caizse bilim dünyasının gündemine bomba gibi düştü. Zira bu araştırma ile aşının etkisi hakkında ezber bozan sonuçlara ulaşıldı.

AŞI OLMANIN ZAMANLAMASI ETKİLİ


Fox News'ta yer alan haberde, söz konusu araştırma ile aşı olan kişilerin hangilerinin koronavirüse yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu bilgisine ulaşıldı.


 
Buna göre, geçen yıl aşılananların Kovid-19'a yakalanma olasılığı, yakın zamanda aşılananlardan iki kat daha fazla. Başka bir deyişle aşı tahmin edildiği gibi zaman içinde koruyuculuğunu yavaş yavaş kaybediyor.

Söz konusu araştırma daha önce aşılananların (geçen yıl), daha sonra aşılananlara kıyasla Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 50 daha yüksek semptomatik atılım vakası oranına sahip olduğunu belirledi.

Bu sonuçlar ülkede bir süredir devam eden üçüncü doz tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi. Ekip, verilerin üçüncü doz aşıya duyulan gereksinimi bir kez daha gözler önüne serdiğinin altını çizdi.

ÜÇÜNCÜ DOZ NE KADAR ETKİLİ?


Bu sonucu destekleyen bir başka araştırma da İsrail'den geldi. İsrail'de yapılan araştırma ile üçüncü doz aşının etkisi netlik kazandı.
 
Tel Aviv yakınlarındaki Sheba Tıp Merkezi'ndeki sağlık görevlileri, personeldeki antikor düzeylerini karşılaştırdı ve sonuçları dünya ile paylaştı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, üçüncü Pfizer koronavirüs aşısı, ikinci aşıdan 10 kat daha fazla antikor üretiyor.

Hastane, araştırmalarının sürdüğünü ve bağışıklığın artmasının ne kadar sürdüğünü belirlemek için önümüzdeki aylarda bu araştırmada yer alan personelini izleyeceğinin altını çizdi.

Pek çok bilim insanı Delta'nın dünya genelinde baskın tür olması ile üçüncü doz tavsiyesinde bulunuyor. Zira Delta'nın orijinal virüsten daha bulaşıcı olduğu biliniyor.

Kaynak: Hürriyet