Aşı Olmayanlara Yönelik Yeni Kısıtlamalar Resmen Başladı

Aşı olmayan vatandaşlara yönelik kısıtlamalar İçişleri Bakanlığı genelgesiyle resmen başladı.

Aşı Olmayanlara Yönelik Yeni Kısıtlamalar Resmen Başladı
Yayınlanma Tarihi : 06 Eylül 2021 17:57

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 yıldır Türkiye'de de salgın devam ediyor. Salgına karşı en etkili silah olarak ise aşılama gösteriliyor.

Aşılama tüm çabalara rağmen devam ederken aşı olmayı kabul etmeyen vatandaşların sayısı da epey fazla.

İktidar bu vatandaşların aşı olmasını teşvik amacıyla bir dizi önlemler devreye koydu. Bazı yerlere girişte aşı ve test zorunluluğu getirildi.

Yapılacak bu kısıtlamalarla birlikte aşılama oranının artıp artmayacağı çok merak ediliyor.

Diken'de yer alan habere göre: Aşı olmayan vatandaşlara kısıtlamalar bugün başlıyor. Aşı olmayanlar toplu taşımadan sinemaya kadar birçok yerde PCR testi göstermek zorunda.

İçişleri Bakanlığı’nın geçen ay yayınladığı genelgeye göre bugünden itibaren aşı olmayan kişilerin, konser, sinema ve tiyatro gibi toplu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu uygulaması başladı.

Okullarda bugün başlayacak yüz yüze eğitimde aşı yaptırmamış öğretmen ve personelden düzenli PCR testi isteneceği de duyurulmuştu.

Bugünden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden aşılı, geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş, aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise seyahatine izin verilmeyecek.

Valilikler ya da kaymakamlıklarca toplu diğer etkinlikler veya faaliyetlere gidecek hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için HES kodu üzerinden test zorunluluğu getirilebilecek.

PCR testi uygulaması özel sektörde de yaygınlaştırılacak. Artık işyerleri aşısız çalışanından düzenli olarak test isteyebilecek.

Ücret alınacak mı?


PCR testi devlet hastanelerinde öğretmenler için ücretsiz yapılacak. Ancak diğer vatandaşlar için ücret istenip istenmeyeceğine bilim kurulu karar verecek.

AVM VE RESTORANLARA DA KISITLAMA GELECEK Mİ?

Öte yandan sosyal medyada dolaşan bazı iddialara göre ise aşı olmayanların kafe ile restoranlara alınmaması aynı zamanda da AVM'lere alınmaması gibi seçeneklerin olduğu konuşuluyor. Benzer uygulamaların Kuzey Makedonya'da devrede olduğu biliniyor. Aşı olmayanlar kafe ve restoranlara giremediği gibi AVM'lere de giremiyor.