Aşı sertifikasıyla ilgili önemli gelişme. Karşılıklı tanındı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran dikkat çeken bir açıklama yaparak Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) yanı sıra 12 ülkeyle Kovid-19 aşı sertifikalarını tanımaya yönelik düzenleme yaptığını duyurdu.

Aşı sertifikasıyla ilgili önemli gelişme. Karşılıklı tanındı
Yayınlanma Tarihi : 17 Ekim 2021 23:10

Aşı sertifikalarıyla ilgili olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili olarak Kıran, Twitter'dan paylaştığı mesajda, "Pandeminin etkilerini hızla arkada bırakmak adına etkin diplomasi yürütüyoruz. Aşı programımız ve AB uyumlu sertifikalarımızla ülkemiz ve diğer ülkeler arasında karşılıklı seyahatleri kolaylaştırıyoruz." ifadelerine yer verdi. 

AB'NİN YANI SIRA 12 ÜLKE

Gelen bilgilere göre Türkiye'nin, AB'nin yanı sıra aşı sertifikaları tanıma düzenlemeleri yaptığı ülkeleri ise Kıran, "Arnavutluk, Bulgaristan, Endonezya, Filistin, Fas, Gürcistan, İsviçre, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Moldova, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan" olarak sıraladı.

AB'YE ÜYE ÜLKELERDE TANINIYOR

Öte yandan AB'nin dijital sertifika sistemine dahil olmasının ardından Türkiye'nin Kovid-19 aşı sertifikası, AB'ye üye ülkelerde tanınıyor.

Yeniçağ'da yer  alan habere göre Türkiye, bu düzenlemeden önce de AB üyesi Macaristan, Bulgaristan ve Yunanistan'la Kovid-19 aşı sertifikalarını ikili düzeyde karşılıklı tanımıştı.